Žalobkyně zrušila obvinění za šíření zprávy o zákazu pohybu, autorkám hrozilo až osmileté vězení

Pražské městské státní zastupitelství zrušilo obvinění z šíření poplašné zprávy dvěma ženám, které v březnu na internetu rozšířily informaci o plošném zákazu pohybu. Státní zástupkyně věc odložila, sdělil v pátek novinářům mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala. Autorkám zprávy hrozilo kvůli tomu, že čin spáchaly v době nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii koronaviru, dvouleté až osmileté vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z žen umístila na internet audionahrávku, ve které nabádala své známé, aby si rychle nakoupili jídlo a vše potřebné, protože bude vyhlášena celková karanténa (ilustrační foto) | Zdroj: pixabay.com | CC0 1.0,©

Jedna z žen umístila na internet audionahrávku, ve které nabádala své známé, aby si rychle nakoupili jídlo a vše potřebné, protože bude vyhlášena celková karanténa.

Každopádně by to prý mělo probíhat tak, že fakt bude armáda v ulicích, uzavřou se ulice, do obchodů se bude moct buď jenom po deseti, deset lidí max. nebo vůbec, nebo budou úplně zavřený a bude to fakt, prostě lidi budou muset být doma, uvedla. Sdělila také, že informaci dostala od své známé z ministerstva. Policie pak v září začala stíhat autorku nahrávky i původkyni informace.

Náměstek Havránek: Vytvoření strategie pro boj s hybridními hrozbami je teď hlavní prioritou

Číst článek

Na základě stížností obou žen přezkoumala usnesení o obvinění státní zástupkyně MSZ. Policie podle ní měla dostatečné důvody k zahájení stíhání a ženy trestný čin skutečně spáchaly. Zároveň státní zástupkyně zohlednila skutkové okolnosti, na jejichž základě bylo možné dospět k závěru, že dosavadním průběhem trestního řízení bylo dosaženo jeho účelu, a proto usnesení o sdělení obvinění zrušila a věc odložila, uvedl Cimbala.

Autorky zprávy podle pražského městského státního zastupitelství vedly doposud řádný život, informaci sdělily původně pouze omezenému okruhu lidí na messengeru a když zjistily, že se šíří dále, snažily se tomu zabránit. Jejich jednání také nemělo žádné výrazné následky - lidé po jejich zprávě nezačali hromadně vykupovat obchody.

Informaci o plošném zákazu pohybu a armádě v ulicích vyvrátil po jejím uveřejnění na facebooku premiér Andrej Babiš (ANO).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme