Širší chodníky, méně aut a bez tramvají. Václavské náměstí dostane novou podobu

Pražské Václavské náměstí se může začít opravovat. Rekonstrukce spodní části dostala rozhodující povolení. Nově se tak rozšíří chodníky, přibude zeleně, a naopak ubude aut. A slavné náměstí nakonec tramvaje křižovat nebudou. O opravě Václavského náměstí se mluví řadu let. Projekt Jakuba Ciglera čekal na realizaci 12 roků, informovala Mladá fronta Dnes.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace nové podoby Václavského náměstí od firmy Cigler Marani Architects | Zdroj: Cigler Marani Architects

„Územní rozhodnutí k revitalizaci spodní části Václavského náměstí v úseku Na Příkopě – Vodičkova nabylo právní moci a je vykonatelné,“ řekl pro Mladou frontu Dnes starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09.

Václavské náměstí

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.

Změny spodní části náměstí ocení především chodci. Ubude parkovacích míst a vedlejší ulice Jindřišská s Vodičkovou už nebudou průjezdné. Chodníky se pak rozšíří o čtvrtinu až na 17 metrů. Náměstí také dostane nový povrch, asfalt nahradí štípaná žulová dlažba.

Přibudou také bezpečnostní prvky. Ve směru sever-jih bude náměstí rozděleno zvýšeným prahem a výsuvnými sloupky, které zabrání vjezdu vozidel bez povolení. Přibudou i vodní trysky nebo pítka a stromy budou zavlažovány automatickým systémem.

Na náměstí také vzniknou podzemní kontejnery a dobíjecí stanice pro elektromobily, bude tu vybudován rovněž základ pro umisťování vánočního stromu. „V prostoru náměstí je navrženo šest přípojných míst pro prodejní stánky," píše se v dokumentu.

Vizualizace nové podoby Václavského náměstí od firmy Cigler Marani Architects | Zdroj: Cigler Marani Architects

„Teď budeme čekat na vydání stavebního povolení, ale nějaké dílčí práce by mohly probíhat už nyní. Věřím, že v příštím roce začneme stavět,“ uvedla pro deník primátorka Adriana Krnáčová z ANO.

Náměstí podle ní nyní neplní funkci, jakou by plnit mělo. „Přestože je to jedno z nejvýznamnějších pražských náměstí, tak lidé jím jen procházejí. Chci, aby se z Václavského náměstí opět stalo centrum sociálního, kulturního a společenského života,“ dodala primátorka.

Úprava spodní části náměstí by měla podle dřívějších informací vyjít na asi 150 milionů korun.

Vizualizace nové podoby Václavského náměstí od firmy Cigler Marani Architects | Zdroj: Cigler Marani Architects

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme