Širší chodníky, méně aut a bez tramvají. Václavské náměstí dostane novou podobu

Pražské Václavské náměstí se může začít opravovat. Rekonstrukce spodní části dostala rozhodující povolení. Nově se tak rozšíří chodníky, přibude zeleně, a naopak ubude aut. A slavné náměstí nakonec tramvaje křižovat nebudou. O opravě Václavského náměstí se mluví řadu let. Projekt Jakuba Ciglera čekal na realizaci 12 roků, informovala Mladá fronta Dnes.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace nové podoby Václavského náměstí od firmy Cigler Marani Architects | Zdroj: Cigler Marani Architects

„Územní rozhodnutí k revitalizaci spodní části Václavského náměstí v úseku Na Příkopě – Vodičkova nabylo právní moci a je vykonatelné,“ řekl pro Mladou frontu Dnes starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09.

Václavské náměstí

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.

Změny spodní části náměstí ocení především chodci. Ubude parkovacích míst a vedlejší ulice Jindřišská s Vodičkovou už nebudou průjezdné. Chodníky se pak rozšíří o čtvrtinu až na 17 metrů. Náměstí také dostane nový povrch, asfalt nahradí štípaná žulová dlažba.

Přibudou také bezpečnostní prvky. Ve směru sever-jih bude náměstí rozděleno zvýšeným prahem a výsuvnými sloupky, které zabrání vjezdu vozidel bez povolení. Přibudou i vodní trysky nebo pítka a stromy budou zavlažovány automatickým systémem.

Na náměstí také vzniknou podzemní kontejnery a dobíjecí stanice pro elektromobily, bude tu vybudován rovněž základ pro umisťování vánočního stromu. „V prostoru náměstí je navrženo šest přípojných míst pro prodejní stánky," píše se v dokumentu.

Vizualizace nové podoby Václavského náměstí od firmy Cigler Marani Architects | Zdroj: Cigler Marani Architects

„Teď budeme čekat na vydání stavebního povolení, ale nějaké dílčí práce by mohly probíhat už nyní. Věřím, že v příštím roce začneme stavět,“ uvedla pro deník primátorka Adriana Krnáčová z ANO.

Náměstí podle ní nyní neplní funkci, jakou by plnit mělo. „Přestože je to jedno z nejvýznamnějších pražských náměstí, tak lidé jím jen procházejí. Chci, aby se z Václavského náměstí opět stalo centrum sociálního, kulturního a společenského života,“ dodala primátorka.

Úprava spodní části náměstí by měla podle dřívějších informací vyjít na asi 150 milionů korun.

Vizualizace nové podoby Václavského náměstí od firmy Cigler Marani Architects | Zdroj: Cigler Marani Architects

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme