Širší vedení ČSSD schválilo koaliční smlouvu. Vnitrostranické referendum nebude

Sociální demokraté jako první strana schválili programovou část koaliční smlouvy. Ústřední výkonný výbor o dohodě rozhodl jednomyslně sám a možnost vnitrostranického referenda zamítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vlevo) a místopředseda Milan Chovanec | Zdroj: ČTK

Zhruba 180 sociálních demokratů dnes hlasovalo o koaliční smlouvě, kterou strana připravila s ANO a lidovci. Předsednictvo ČSSD ji už podpořilo, očekávalo se proto, že ji posvětí i členové výkonného výboru.

Podle předsedy poslaneckého klubu Romana Sklenáka má ČSSD v koaliční smlouvě naprostou většinu bodů ze svého volebního programu, a pro referendum proto nebyl důvod. „Mělo by smysl v případě, že by volby dopadly patem a uvažovalo by se o velkém kompromisu,“ podotkl Sklenák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání širšího vedení sociální demokracie sledovala redaktorka Jana Čermáková

Vnitrostranické referendum by naopak ocenili účastníci takzvané lánské schůzky, kteří po volbách vystoupili proti předsedovi strany Sobotkovi. Nicméně rozhodnutí ústředního výkonného výboru budou nakonec podle svých slov respektovat.

„Myslím si, že už by se nemělo příliš natahovat provizorium s úřednickou vládou v demisi. Konec konců, teď během několika málo dnů dokončujeme projednávání státního rozpočtu tak, aby země nebyla v rozpočtovém provizoriu, a čím dříve tady bude standardní politická vláda, tak tím to bude pro Českou republiku lepší,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se lánské schůzky také účastnil.

Lidovci budou smlouvu projednávat v neděli, hnutí ANO začátkem týdne. Pak by měla začít jednání předsedů stran o rozdělení resortů a o personálním obsazení kabinetu.

DOKUMENT: Plné znění koaliční smlouvy mezi ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL

Číst článek

Strany pravděpodobné budoucí koalice se shodly například na tom, že nebudou rok hýbat s daněmi, naopak zlepší jejich výběr.

O korporátní dani pro banky, telekomunikace a energetiku začnou uvažovat až po té, co přepočítají, jaké rezervy v rozpočtu mají. Pokud se zhruba čtyři miliardy korun najdou, daň těmto resortům prý hrozit nebude.

Zmizet by měly i poplatky ve zdravotnictví. Třicet korun by se už nemělo platit v ordinacích praktických lékařů a ambulantních specialistů, lidé ušetří i za poplatek za recept a pobyt v nemocnici. Za pohotovost se bude platit dál.

V koaliční smlouvě je i plán na zavedení snížené sazby DPH na dětské pleny, nenahraditelnou dětskou výživu a knihy.

Obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

ČRo, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme