Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka

Kromě předsedy ODS Mirka Topolánka nemá nikdo z občanských demokratů mandát k tomu, aby přijal od prezidenta republiky pověření k sestavení nové vlády. Dohodla se na tom výkonná rada ODS, která také čeká, že Václav Klaus pověří sestavením nové vlády právě Mirka Topolánka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Zahradil, Ivan Langer a Mirek Topolánek po zasedání výkonné rady ODS | Zdroj: ČTK

"Výkonná rada ODS schvaluje dosavadní postup grémia a poslaneckého klubu ODS a je přesvědčená, že jediným správným řešením situace je co nejrychlejší uspořádání předčasných voleb cestou přijetí zvláštního ústavního zákona," uvedl po zasedání výkonné rady ODS Mirek Topolánek.

Širší vedení ODS podle něj očekává, že prezident pověří sestavením vlády právě jeho: "Výkonná rada ODS prohlašuje, že očekává postup prezidenta republiky v duchu ústavních zvyklostí a pověření předsedy nejsilnější strany sestavením vlády. Výkonná rada ODS je znepokojená prohlášením prezidenta republiky, který podmínil pověření k sestavení vlády shromážděním 101 poslaneckých podpisů, aniž však vyloučil komunistické hlasy."

Další jednání za ODS má v rukou pověřený tříčlenný tým. Tvoří ho předseda strany Mirek Topolánek, jeho první zástupce v ODS David Vodrážka a šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Širší vedení Občanské demokratické strany také vyzvalo poslance ODS Jana Schwippela a Vlastimila Tlustého, kteří ve sněmovně spolu s opozicí vyslovili vládě nedůvěru, aby vystoupili ze strany a vzdali se poslaneckého mandátu.

"Pokud tak neučiní, žádá výkonná rada ODS místní sdružení Rakovník a Zadní Třebáň o vyloučení Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela z ODS, a to do 15. dubna 2009," řekl Topolánek.

Výkonná rada ODS se také vrátila k hlasování o nedůvěře v Poslanecké sněmovně. Shodla se na tom, že se sociální demokraté při vyslovení nedůvěry vládě uprostřed předsednictví Evropské unii zachovali nezodpovědně.

"Bylo to vítězství zloby, zášti a nezodpovědnosti. ČSSD tak přebírá plnou zodpovědnost za oslabení naší autority při výkonu předsednictví Evropské unie, za poškození pověsti a pozice České republiky v zahraničí a za zhoršení ekonomického obrazu České reubliky během probíhající světové ekonomické recese, včetně možných následných komplikací," uvedl europoslanec za ODS Jan Zahradil.

Přečtěte si také:
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Středočeská ODS vyzvala poslance Tlustého a Schwippela ke složení mandátu
Pádu české vlády věnují v zahraničí velkou pozornost
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka
Ve sněmovně pokračuje debata před hlasováním o nedůvěře vládě
Po případném pádu vlády chce ODS volby už v létě
Poslanec Tlustý: Rebelové z ODS by mohli v úterý hlasovat proti vládě
J. Raninec pro Radiožurnál: Dnes bych vládu nepotopil
Premiér má prý důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta republiky
ČSSD chce popáté hlasovat o nedůvěře vládě, tentokrát kvůli kauze Wolf

Václava Marešová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme