Šiška a Hojer z MPSV dostali za vydírání a zneužití pravomoci 7 a 6 let vězení

Soud dnes poslal někdejšího náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a šéfa tamního odboru informatiky Milana Hojera na 7 a 6 let do vězení za vydírání a zneužití pravomoci při veřejné zakázce. Případ týkající se tendru pro firmu OKsystem se řešil podruhé. Původně dvojice dostala 6 a 5 let vězení. Odvolací soud ale rozsudek zrušil a Městský soud v Praze se musel kauzou zabývat znovu. Někdejší úředníci vinu odmítají. Verdikt není pravomocný, Šiška i Hojer se na místě odvolali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška (vlevo) a bývalý šéf tamního odboru informatiky Milan Hojer u Městského soudu v Praze

Někdejší první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška (vlevo) a bývalý šéf tamního odboru informatiky Milan Hojer u Městského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Kvůli Šiškovu trestnímu stíhání rezignoval v říjnu 2012 jeho nadřízený, ministr Jaromír Drábek z TOP 09.

Softwarová společnost OKsystem zajišťovala pro ministerstvo práce dlouhodobě čtyři rozsáhlé informační systémy. Úřad se ale v roce 2011 domluvil s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions, a to bez výběrového řízení.

Vedení OKsystemu v tom vidělo rozpor se zákonem o veřejných zakázkách. Firma se proto obrátila na antimonopolní úřad.

Šiška a Hojer žádali podle obžaloby od jednatele OKsystem stažení stížnosti na ministerstvo, za což měla firma získat zakázku za nejméně 100 milionů korun. V opačném případě by prý zakázku nedostala. Jednatel firmy jejich postup ohlásil policii.

Bývalí vysoce postavení úředníci ministerstva od začátku odmítají, že by se snažili někoho vydírat nebo podplácet. Podle Šišky se s firmou vyjednávalo, aby se urovnaly vztahy mezi ministerstvem a společností, která se snažila stížností uhájit postavení monopolního dodavatele systémů pro ministerstvo. Jednání byla standardní a plnily se pracovní úkoly, řekli již dříve obvinění.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Proti jejich verzi ale vystoupil jednatel Oksystem Martin Procházka, který chování dvojice při obchodních jednáních před soudem označil za nepřiměřený nátlak nebo vydírání.

Obžaloba Šišku s Hojerem viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplacení formou přidělení veřejné zakázky, za což jim hrozilo pět až 12 let vězení. Soud původně jejich jednání přehodnotil na vydírání, u kterého je stejná trestní sazba.

Pražský vrchní soud ale vrátil případ k novému projednání, protože městský soud na překvalifikování případu obžalované včas neupozornil, a ti se pak podle toho nemohli hájit.

Šiška je obviněn v dalších dvou kauzách

Šiška je obviněn také s dalšími třemi lidmi v souvislosti s údajně zmanipulovanými IT zakázkami na provoz systému výplaty sociálních dávek. Za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže mu hrozí pět až 12 let vězení.

Podle policie uzavřelo ministerstvo práce v roce 2011 s několika firmami dohodu o tom, že obejdou povinnost vyhlásit veřejnou soutěž a rozdělí si trh s výplatou sociálních dávek. V kauze údajně vznikl „neoprávněný prospěch“ zhruba 217 milionů korun.

Pražský městský soud má na stole ještě další obžalobu Šišky, která se týká údajného pokusu nezákonně přidělit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Kauzou se soud začne zabývat koncem května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme