Šišovo obvinění by mohl zpochybnit věrohodnost prověrek

Ministr vnitra František Bublan věří, že obvinění teď už bývalého sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šiši nezpochybní věrohodnost prověrek, které úřad vydal. Šiša je od pátku stíhán v souvislosti s kauzou ústeckého soudce Berky a údajně zmanipulovaných konkurzů. Podle policie měl Šiša brát úplatky právě od hlavních organizátorů skupiny Berka a spol. Ministr vnitra František Bublan považuje za klíčové to, za co přesně Šiša peníze bral.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý sekční šéf Národního bezpečnostního úřadu Vladimír Šiša | Zdroj: ČTK

Podle dostupných informací měl obviněný Vladimír Šiša slibovat, že za úplatky bude ovlivňovat osoby, které byly nebo měly být podrobeny bezpečnostním prověrkám a pohovorům na Národním bezpečnostním úřadu, zejména lidi z protikorupční policie. Celkem měl Šiša vyinkasovat 400 tisíc korun.

Ministr vnitra František Bublan podrobnější informace o vyšetřování prý zatím nemá. I přesto věří, že Šišovo obvinění nemá s vydáváním bezpečnostních prověrek nic společného. "Pokud do toho byl zavlečen přímo úřad a on mohl nějakým způsobem něco ovlivnit, tak pak už je to mnohem citlivější otázka," myslí si Bublan.

"Pokud by se něco takového prokázalo, pak by to žádná potěšující informace nebyla," taková je zatím jediná reakce šéfa NBÚ Jana Mareše.

Právě Mareš by měl přijít všechno co nejdříve vysvětlit poslancům, vzkázal mu místopředseda Sněmovny a stínový ministr vnitra Ivan Langer z ODS. Hlavně by měl přijít vysvětlit, jestli Šišovo obvinění nezpochybní bezpečnostní prověrky.

"To už by byl příběh, který by překračoval hranice České republiky a vážným způsobem by zpochybnil naši důvěryhodnost například vůči partnerům v Severoatlantické alianci," vyjádřil se Langer.

Případ kolem skupiny ústeckého soudce Jiřího Berky začala policie řešit na jaře roku 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil údajně na základě padělaných dokumentů. K tomu později přibylo obvinění, že gang zmanipuloval konkurzy dalších společností.

Policie vyčíslila škodu, kterou podle ní obvinění způsobili, na téměř 265 milionů korun, dalších více než 200 milionů korun se prý pokusili získat.

Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme