Situace na řekách by se už měla uklidňovat

Hladiny řek a potoků v horních a středních úsecích dosáhly většinou svých maxim a situace by se měla pozvolna uklidňovat. Kolem sobotního poledne platil třetí povodňový stupeň na více než 30 místech. Voda zaplavila sklepy, pole a na mnoha místech přehradila silnice, ke krizové situaci ale nikde nedošlo. V neděli mají kulminovat řeky v dolních úsecích a záplavy by měly odeznívat. Dešťové srážky, které jsou pro vývoj situace zásadní, meteorologové v následujících dnech nepředpokládají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na Vysočině | Foto: Luboš Pavlíček

Největší problémy působily vzedmuté hladiny na Vysočině. Třetí stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na sedmi vodních tocích - Sázavě, Trnavě, Jihlavě, Želivce, Svratce, Balince a Doubravce. Situace na řekách tekoucích směrem na Moravu během dne kulminovala a na zvýšených hodnotách zřejmě jejich hladiny setrvají až do zítřka.

V řece Oslavě, která spolu s Balinkou hrozila rozlitím ve Velkém Meziříčí, už začala hladina mírně klesat. Situace je stále komplikovaná na Sázavě, Želivce a jejich přítocích, kde se množství vody stále zvyšuje.

Stav ohrožení v sobotu ráno vyhlásili i ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku. Voda tam během dne stoupala průměrně o čtyři centimetry za hodinu. Jak Radiožurnálu potvrdil starosta Martin Hujer, na několika místech se už Sázava vylila ze svého koryta. "Voda se začíná dostávat na některé ulice a na kraj náměstí, takže začínáme rozvážet pytle s pískem a připravujeme se na to, že voda v dohledné době ještě o trochu stoupne," řekl ráno starosta.

Ve středních Čechách Sázava dosáhla třetího povodňového stupně ještě v Nespekách na Benešovsku. Ohrožení platí také na Nežárce v Lásenici na Jindřichohradecku, na Dyji v Dačicích anebo na Lužnici v Bechyni.

Také na mnoha místech Jihomoravského kraje lidé bojují s přívalem vody. Už od pátku například hasiči odčerpávali velkou lagunu v Brankovicích na Vyškovsku, rozlitá Svitava částečně zalila silnici při břehu mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou. Během dne byl nově vyhlášen nejvyšší stupeň povodňové aktivity na řece Moravě v Lanžhotě. Další stoupání hladiny vodohospodáři čekají i ve Veverské Bítýšce, kudy teče Svratka do Brněnské přehrady.

V Moravskoslezském kraji platí třetí stupeň povodňové pohotovosti na řece Opavě v Opavě - Polní. Podle vodohospodářů ale nemusí platit dlouho, protože řeka se už zřejmě zvedat nebude.

Pozvolna se uklidňuje situace v Libereckém kraji, kde se v uplynulých hodinách vylila z břehů Nisa v Hrádku nad Nisou, Smědá ve Višňové-Předláncích na Liberecku a také říčka Jeřice v Mníšku. Díky protrhávání oblačnosti a ochlazení vodohospodáři zaznamenávají pokles na všech tocích na Liberecku.

Na třetí povodňový stupeň odpoledne vystoupila hladina Labe v Ústí. Voda zaplavila hlavní tah z Prahy na Děčín pod mostem Edvarda Beneše. Průtok se nadále zvyšuje, v pondělí by mohla hladina řeky kulminovat na výšce kolem sedmi metrů.

Petr Doležel, Marika Táborská, Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme