Situace na řekách by se už měla uklidňovat

Hladiny řek a potoků v horních a středních úsecích dosáhly většinou svých maxim a situace by se měla pozvolna uklidňovat. Kolem sobotního poledne platil třetí povodňový stupeň na více než 30 místech. Voda zaplavila sklepy, pole a na mnoha místech přehradila silnice, ke krizové situaci ale nikde nedošlo. V neděli mají kulminovat řeky v dolních úsecích a záplavy by měly odeznívat. Dešťové srážky, které jsou pro vývoj situace zásadní, meteorologové v následujících dnech nepředpokládají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na Vysočině | Foto: Luboš Pavlíček

Největší problémy působily vzedmuté hladiny na Vysočině. Třetí stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na sedmi vodních tocích - Sázavě, Trnavě, Jihlavě, Želivce, Svratce, Balince a Doubravce. Situace na řekách tekoucích směrem na Moravu během dne kulminovala a na zvýšených hodnotách zřejmě jejich hladiny setrvají až do zítřka.

V řece Oslavě, která spolu s Balinkou hrozila rozlitím ve Velkém Meziříčí, už začala hladina mírně klesat. Situace je stále komplikovaná na Sázavě, Želivce a jejich přítocích, kde se množství vody stále zvyšuje.

Stav ohrožení v sobotu ráno vyhlásili i ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku. Voda tam během dne stoupala průměrně o čtyři centimetry za hodinu. Jak Radiožurnálu potvrdil starosta Martin Hujer, na několika místech se už Sázava vylila ze svého koryta. "Voda se začíná dostávat na některé ulice a na kraj náměstí, takže začínáme rozvážet pytle s pískem a připravujeme se na to, že voda v dohledné době ještě o trochu stoupne," řekl ráno starosta.

Ve středních Čechách Sázava dosáhla třetího povodňového stupně ještě v Nespekách na Benešovsku. Ohrožení platí také na Nežárce v Lásenici na Jindřichohradecku, na Dyji v Dačicích anebo na Lužnici v Bechyni.

Také na mnoha místech Jihomoravského kraje lidé bojují s přívalem vody. Už od pátku například hasiči odčerpávali velkou lagunu v Brankovicích na Vyškovsku, rozlitá Svitava částečně zalila silnici při břehu mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou. Během dne byl nově vyhlášen nejvyšší stupeň povodňové aktivity na řece Moravě v Lanžhotě. Další stoupání hladiny vodohospodáři čekají i ve Veverské Bítýšce, kudy teče Svratka do Brněnské přehrady.

V Moravskoslezském kraji platí třetí stupeň povodňové pohotovosti na řece Opavě v Opavě - Polní. Podle vodohospodářů ale nemusí platit dlouho, protože řeka se už zřejmě zvedat nebude.

Pozvolna se uklidňuje situace v Libereckém kraji, kde se v uplynulých hodinách vylila z břehů Nisa v Hrádku nad Nisou, Smědá ve Višňové-Předláncích na Liberecku a také říčka Jeřice v Mníšku. Díky protrhávání oblačnosti a ochlazení vodohospodáři zaznamenávají pokles na všech tocích na Liberecku.

Na třetí povodňový stupeň odpoledne vystoupila hladina Labe v Ústí. Voda zaplavila hlavní tah z Prahy na Děčín pod mostem Edvarda Beneše. Průtok se nadále zvyšuje, v pondělí by mohla hladina řeky kulminovat na výšce kolem sedmi metrů.

Petr Doležel, Marika Táborská, Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme