Situace na silnicích se uklidnila - sněžit bude ale dál

Situace na našich silnicích se uklidnila, na Náchodsku a na Rychnovsku odvolali kalamitu. V nejbližších hodinách se ale musíme připravit na další příděl sněhu. Husté sněžení komplikuje dopravu ve Zlínském kraji. Silničáři neustále pluhují a posypávají nebezpečná místa. Řidiči by měli být opatrní i na silnicích prvních tříd a hlavních tazích, kde místy leží zbytky sněhu nebo sněhová kaše. Nejvíce komplikací působí sníh na Vsetínsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerstvý sníh způsobil dopravní problémy v Praze | Foto: Michal Kamaryt

Podle Jaromíra Kořistky z tamní správy a údržby silnic, v některých místech okresu už není sníh kam odvážet. "Snažíme se pořád dostávat sníh z cest pryč, ale při tak hustém sněžení i na těch silnicích 1. tříd je v nižších polohách kašovitá vrstva sněhu, ve vyšších polohách ujetá vrstva sněhu. Na těch ostatních silnicích jsou samozřejmě všechny pod sněhem, kolem 10 centimetrů sněhu je tam. V těch vyšších polohách si to ani netroufnu pořádně odhadnout."

Silničáři na Jesenicku se už několik dní nezastavili. Největší problémy mají řidiči především ve vyšších polohách. Jízdě musejí věnovat opravdu mimořádnou pozornost. Motoristé musejí počítat s tím, že některé vozovky budou následkem nové sněhové nadílky hodně zúžené. Pro svou bezpečnost by na nich měli jezdit raději pomalu. Na cestách udržovaných chemicky leží slabá rozbředlá hmota. Tam, kde se používá drť, je ujetá vrstva sněhu a sypou se jen nebezpečné úseky: zatáčky, stoupání nebo klesání. Až chumelit přestane, silničáři je vyčistí a posypou celé. Nemalé problémy mají v terénu i řidiči autobusů. Řeší je zejména na točnách, odkud často nemohou vyjet. Jde především o konečné zastávky v odlehlejších obcích jako jsou Kolnovice, Hradec-Nová ves nebo Travná.

Podle meteorologů má až do zítřejšího večera napadnout dalších pět až dvacet centimetrů nového sněhu. Sněžení půjde přes Moravu a Slezsko a rozšíří se i do Čech. Řidiči budou muset počítat se závějemi i sněhovými jazyky. Zároveň zesílí mrazy. Dnes v noci má být až minus 10 stupňů Celsia, o víkendu dokonce -17 stupňů.

Včerejší bilance vlivu špatného počasí na dopravu: 1021 dopravních nehod, 4 lidé zahynuli, 8 utrpělo těžká zranění. Škody se odhadují na 56 a půl milionu korun.

Klidno není ani na silnicích v zahraničí. Sníh znovu komplikuje dopravu v mnoha částech Německa, v Itálii i ve Francii. Některé německé silnice byly uzavřeny a hlášeny jsou četné nehody. Postižen je především sever - Bádensko-Württembersko, Bavorsko a Durynsko. V Itálii musela být kvůli hojnému sněžení na několika úsecích uzavřena dálnice z Říma do Milána. Nejvíce sněhu napadlo ve střední části země, ale ani jih Apeninského poloostrova nezůstal ušetřen. Déšť, sníh a silný vítr zkomplikovaly dopravu mezi Římem a Neapolí. Námořní spojení mezi Neapolí a ostrovy v zálivu bylo přerušeno. Naopak v Rakousku se dopravní situace zlepšila. Zvýšené lavinové nebezpečí vyhlásili na všech slovenských horách a nový sníh zkomplikoval provoz i na některých silnicích.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Marcela Horáková, Věra Hotařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme