Situace Romů se nelepší, konstatuje vládní zpráva

Problémy se sociálním vyloučením Romů přetrvávají. To je jeden ze závěrů vládní Zprávy o stavu romské menšiny u nás. Jako jeden z hlavních problémů přitom zpráva označuje to, že se v romské komunitě nepodařilo zastavit přenos sociálního vyloučení z generace na generaci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec Obrnice

Obec Obrnice | Foto: Filip Jandourek

Jedním z problémů je mezi romskou komunitou vysoká nezaměstnanost. Když už si Romové práci najdou, většinou je málo placená, protože na lepší nedosáhnou kvůli svému špatnému vzdělání.

Situace se nezlepšuje. Co se týká bydlení, mají Romové většinou byty nižší kvality a často žijí ve vyloučených lokalitách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková rozebírá Zprávu o stavu romské menšiny u nás

„Romské děti z těchto rodin mají za současných podmínek naprosto malé šance na to, že se jim podaří žít v budoucnu standardním způsobem života,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková s tím, že se přitom jedná o příčinu negativních postojů české společnosti k romské menšině.

To jsou jen stručně některé závěry Zprávy o romské menšině u nás tak, jak ji dostane na stůl vláda.

Zpráva popisuje i problémy ve zdravotnictví. Na jednu stranu se Romové setkávají ve zdravotnických zařízeních s diskriminací, na druhou stranu si ale sami zdraví ničí špatným životním stylem a zanedbávají prevenci. Například očkování dětí.

Zpráva sice shrnuje stav z roku 2010, podle Šimůnkové ale zároveň popisuje situaci, ke které došlo v posledních měsících letošního roku.

Změny potřebují politickou podporu

„Co se týče situace na Šluknovsku, tak jsme tam s mými kolegy z Agentury pro sociální začleňování udělali v posledních měsících poměrně maximum. Je potřeba skutečně dlouhodobá práce, ale je také potřeba mluvit o věcech na rovinu,“ vysvětluje Šimůnková.

Dodává, že problémy se pravým jménem pojmenovávají spíše až poslední dobou.

Pro prosazování změn na nejvyšší úrovni je podle Šimůnkové potřeba politická podpora. Nedávno například navrhla, že by se práce na Šluknovsku měla daleko více koordinovat na vládní úrovni namísto toho, aby ministerstva řešila situaci jednotlivě.

Za velký mezník v řešení situace všech sociálně vyloučených osob pak považuje Strategii boje proti sociálnímu vyloučení, která byla schválena vládou.

„Romové by měli mít určitě své jednotné zastoupení, osoby, které za ně budou mluvit,“ dodává Šimůnková s tím, že na nejvyšší úrovni existuje už řadu let Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.

Václava Marešová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme