Situace Romů v Evropě se zhoršuje, shodují se ochránci lidských práv

Řada evropských zemí se k Romům chová tak, jako by to ani nebyli jejich občané. Shodli se na tom účastníci valné hromady Evropské asociace na obranu lidských práv, která se o víkendu sešla v Brně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové v Rudňanech na Slovensku

Romové v Rudňanech na Slovensku | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Podle předsedkyně Českého helsinského výboru Anny Šabatové jde násilí na Romech napříč Evropou, situace se zhoršuje a nejsou vyhlídky na brzký obrat k lepšímu.

„V souvislosti s ekonomickou krizí, kdy se velké skupiny obyvatel dostávají do chudoby, se snižuje tolerance. Pak je velké množství předsudků. Jsou to určité historické předsudky vůči Romům, ale především jsou to politiky vlád, které místo aby Romy chránily, tak občas se dopouštějí i institucionálního násilí,“ uvedla Šabatová.

Evropská asociace na obranu lidských práv vyjádřila protest proti vyhnání 250
romských rodin ze srbského Bělehradu. Došlo k němu právě v době brněnského jednání valné
hromady asociace, a ta reagovala výzvou k okamžitému zastavení páchání bezpráví.

O dalším osudu těchto rodin není prozatím víc známo a ochránci lidských práv se snaží zjistit další informace, aby jim mohli pomoci.

„250 romských rodin bylo bez jakéhokoliv upozornění, bez jakéhokoliv vyjednávání, vystěhováno a někam odsunuto, doslova, což je velmi nebezpečný trend. A uvědomte si, že 250 rodin, to může být mnoho set lidí, to může být i víc než tisíc lidí,“ upozornila Anna Šabatová.

Zuzana Kopuletá, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme