Situace se uklidnila. Má ale napadnout dalších 15 cm sněhu

Od sněhové kalamity si dnes odpočinou alespoň lidé ve středních a západních Čechách. Nikoli ale na východě Čech a na Moravě. Meteorologové tam totiž čekají až 15 centimetrů nového sněhu. Lidé by se tak měli připravit na další problémy hlavně v dopravě. Tu už začalo komplikovat vydatné sněžení v Moravskoslezském kraji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské ulice zasypané sněhem, 2. prosince 2011

Pražské ulice zasypané sněhem, 2. prosince 2011 | Foto: Tomáš Adamec

V Ostravě je v terénu 14 sypačů a deset traktorů. Dispečer Ostravských komunikací Rostislav Holeš řekl, že boj s kalamitou je v hustě osídleném městě komplikovaný.

„Vzhledem k tomu, že je tady provoz daleko větší než v horských oblastech, tak se někdy musíme potýkat s kolonami vozidel. Sypač pak není schopen na místo zásahu přijet včas. Všichni jsou ve směně a posilujeme o ty, které máme nasmlouvané na pomoc,“ vysvětlil Holeš.

Silnice prvních tříd byly ráno až na výjimky všechny sjízdné a to i pro kamiony. Na mnoha místech ale byly namrzlé, zledovatělé a se zbytky rozbředlého sněhu. Pro kamiony by stále měla být nesjízdná silnice č.7 z Chomutova na Horu sv. Šebestiána.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci přímo na Vysočině sleduje reportér Daniel Burda (8h09) a v celé republice pak Bohuslav Beneš ze Zelené Vlny Českého rozhlasu.

I situace na dálnicích je mnohem lepší, než byla včera. Pouze teplická dálnice D8 hlásila ráno kolonu na příjezdu do Prahy. Celou noc byl navíc vjezd pro kamiony po D8 do Prahy uzavřen. Na silnicích nižších tříd je ale stále vrstva sněhu.

Přestože se situace uklidnila, měli by i dnes řidiči jezdit se zvýšenou opatrností. Platí to například i pro Plzeňský kraj. Na Klatovsku jsou vozovky kluzké a na mnoha místech jsou na nich zbytky sněhu.

Lépe už se jezdí také na Děčínsku. Na hlavních tazích ale komplikují provoz především nákladní auta. „Kamiony často v kopcích uvíznou,“ tvrdí vedoucí děčínského provozu krajské správy a údržby silnic Ivana Pekařová. „Potom tam máme problém projet sypači,“ podotkla.

Daří se ale například udržovat sjízdné i silnice v oblasti Růžové, Jetřichovic, Srbské Kamenice. Na některých kopcovitých trasách nabírají autobusy menší zpoždění. Zatím ale žádný z autobusů nikde nezapadl.

Sníh na silnici | Foto: ČTK/AP

Zima zaměstnává také poříční policii v Ústeckém kraji. Na zamrzajících vodních plochách začala měřit sílu ledu. Policisté se zaměřili především na zamrzlá vodní ramena a rybníky. Ty pokrývá zatím jen asi centimetrová ledová krusta.

Problémy mohou být i na Vysočině. Například hlavní tah ze Žďáru nad Sázavou do Nového Města na Moravě je pokrytý téměř neznatelnou vrstvou rozježděného sněhu, která je ale podmrzlá.

„Navíc místy jsou mlhy. Silnice nižších tříd jsou zcela pod ledem a sněhem, zejména ve Žďárských vrších,“ popisuje situaci reportér Českého rozhlasu Daniel Burda.

Řidiči by se měly připravit na problémy zejména v kopcích na hlavních tazích Jihlava – Znojmo, Žďár nad Sázavou – Jihlava, Jihlava – Havlíčkův Brod.

Situace se uklidnila i v městské dopravě. Praha přesto o víkendu posílí provoz metra a tramvají. Metropole žádá návštěvníky, aby s autem nejezdili do centra města. Bez problémů je dnes provoz na pražském ruzyňském letišti.

Pražské ulice zasypané sněhem, 2. prosince 2011 | Foto: Tomáš Adamec

Lepší situace je také na železnici. Uzavřená už zůstává jen jediný úsek mezi Novým Městem pod Smrkem a Jindřichovicemi pod Smrkem.Většina vlaků jinak v tuto chvíli jede na čas nebo s minimálním zpožděním.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský řekl, že dál platí některá omezení, například v pražské příměstské dopravě. Nepojedou některé posilové vlaky ve špičce například mezi Radotínem a centrem Prahy, Prahou a Českým Brodem nebo městská linka Roztoky u Prahy-Libeň.

Podrobnou předpověď počasí a dopravní zpravodajství sledujete na našich speciálních webech.

Lidé se ale musí připravit na další sněžení. V severozápadní polovině Čech bude polojasno až oblačno a jen výjimečně slabé sněžení. Ve zbytku republiky bude oblačno až zataženo, během dopoledne pak začne sněžit. Na jihu a východě Čech, na Vysočině, Moravě a ve Slezsku může napadnout až 15 centimetrů nového sněhu.

Čechy se dnes potýkají hlavně s mrazivým počasím. Největší zima byla dnes ráno v Libereckém kraji, konkrétně na Českolipsku. Až -22 stupňů Celsia naměřili meteorologové v Doksanech a jen o dva stupně méně v Ralsku. Silný mráz dělá problémy i silničářům, v extrémních teplotách totiž nefungují chemické posypy.

ak, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme