Situace v České televizi se vrací k normálu

Po téměř šesti týdnech skončila v sobotu v poledne stávka zaměstnanců České televize. Prozatímní ředitel České televize Jiří Balvín totiž splnil podmínky stávkujících a odvolal členy managementu, kteří byli do funkcí jmenováni Jiřím Hodačem. Z televizních obrazovek zároveň zmizel nápis STÁVKA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Balvín odvolal z funkce ředitelky zpravodajství Janu Bobošíkovou a dále Věru Valterovou a šéfa financí Jindřicha Beznosku. Český rozhlas 1 - Radiožurnál se zeptal Věry Valterové, zda i nadále spojuje svou osobní perspektivu s veřejnoprávní televizí. Valterová odpověděla, že je stále zaměstnankyní právního oddělení. Pokud by ale ze strany Jiřího Balvína přišel nějaký konkrétní návrh na spolupráci, zřejmě by nad ním uvažovala.

Odvoláním Hodačova vedení a také tím, že se zavázal stáhnout výpovědi, které třem desítkám z nich dala Jana Bobošíková, splnil Balvín podle mluvčího krizového výboru Adama Komerse všechny hlavní požadavky protestujících.

Dokument o ukončení stávky byl o sobotním poledni oficiálně podepsán v přímém televizním přenosu. Podle předsedy odborů Antonína Dekoje vedla k dohodě oboustranná vstřícnost. Zároveň poděkoval veřejnosti za její podporu v době stávky.

Český rozhlas 1 - Radiožurnál zajímalo, zda v televizi budou moci zůstat tři klíčoví lidé bývalého managementu - Jana Bobošíková, Jindřich Beznoska a Věra Valterová. Odpověď zní, že je to věc diskuze. Beznoska podle Balvína zřejmě odejde, Valterová by se mohla vrátit do právního oddělení a případný odchod Jany Bobošíkové je věc diskuze.

Balvín se nyní hodlá poradit s právníky o auditu hospodaření televize. Smlouvu, kterou se zavázala prověrku provést, v pátek uzavřela společnost PriceWaterhouseCoopers s vedením ČT, reprezentovaným Věrou Valterovou. Na žádost auditora však smlouva vyžaduje také ratifikaci novým managementem ČT. Právě výběr auditorských firem zpochybňuje ministr kultury Pavel Dostál. Aby se předešlo veškerým spekulacím po zveřejnění výsledků, navrhuje vybírat auditora znovu.

Prezident Václav Havel zvolení Jiřího Balvína do funkce uvítal, stejně jako jeho první kroky.

Ministr kultury Pavel Dostál přivítal ukončení stávky zaměstnanců České televize. Správná volba Jiřího Balvína se tak podle ministra kultury osvědčila už v prvních hodinách působení nového ředitele ve funkci. Pavel Dostál to prohlásil i přesto, že původně prosazoval jiného kandidáta - Karla Kochmana.

Havel ocenil také jednání obou stran o vyřešení krize v ČT. Je rád, že práce v České televizi se nyní vrátí k normálu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Doležel, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme