Situace v ČT je i nadále patová

Rada České televize nevyslyšela výzvu Poslanecké sněmovny a neodvolala generálního ředitele Jiřího Hodače. V radě neprošel ani návrh, aby se Hodačovým odvoláním zabývala, ani usnesení o tom, že zpravodajství jeho týmu není objektivní a vyvážené. Ministr kultury Pavel Dostál považuje za nepřijatelné, že rada takto ignorovala doporučení Poslanecké sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S ministrem kultury Pavla Dostála však zásadně nesouhlasí členka sněmovní mediální komise, poslankyně ODS Kateřina Dostálová. Jak zdůraznila, Rada České televize je ze zákona nezávislá.

Sociální demokraté a zástupci čtyřkoalice chtějí prosadit do novely zákona o České televizi ustanovení, podle něhož by pravomoce Rady České televize na čas převzala Poslanecká sněmovna. Podle jednoho z návrhů měl být místo rady jmenován vládní zmocněnec. Jak uvádějí dnešní Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes, uvažovalo se v této souvislosti o ministru kultury Pavlu Dostálovi. To ale Českému rozhlasu nepotvrdil vicepremiér a místopředseda vlády Vladimír Špidla.

Dostál sám ve vysílání Českého rozhlasu roli vládního zmocněnce pro ČT jednoznačně vyloučil. Vstupy do zpravodajského velína České televize na Kavčích horách jsou volné. Bezpečnostní služba najatá generálním ředitelem televize Jiřím Hodačem totiž včera odvolala své hlídky, které velín od 31. prosince střežily. Co tato změna znamená pro stávkující redaktory, Českému rozhlasu popsal vedoucí krizového štábu České televize Adam Komers.

Adam Komers také připomněl, že dosud krizový štáb nikdo nekontaktoval z vedení České televize. Očekává se totiž, že dnes by mohly začít rozhovory mezi oběma stranami. Na svou funkci rezignoval ředitel výroby a techniky České televize Jan Novák. Svůj krok zdůvodnil tím, že kvůli trvající krizi nemohl uskutečnit své plány, to znamená zajistit zákonné vysílání České televize a poté zefektivnit výrobu. Jde o první případ, kdy odchází člen vrcholného managementu veřejnoprávní televize jmenovaný generálním ředitelem Jiřím Hodačem.

Evropská komise lituje, že Česká televize normálně nevysílá, a doufá, že spor bude brzo vyřešen. Uvedl to dnes mluvčí komise Jean-Christophe Filori.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme