Situace v Přednádraží byla zanedbaná státem, říká zástupkyně ombudsmana

Situace v ostravském ghettu vygradovala k nařízení stavebního úřadu, aby se obyvatelé vystěhovali z domů, kde již dlouhou dobu nefunguje kanalizace a hrozí odpojení elektřiny. Opravu nefunkční kanalizace si mezi sebou přehazují stát a vlastník objektu. Lokalitu navštívila i zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové žijící v ghettu v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze

Romové žijící v ghettu v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze | Zdroj: ČTK

Jitka Seitlová, zástupkyně Úřadu veřejného ochránce práv, která danou lokalitu v Ostravě navštívila, včera ve vysílání Českého rozhlasu řekla, že nemá smysl hledat kolektivního viníka .

„Koncepce sociálního bydlení v České republice opravdu není dobře nastavena. Řekla bych, že chybí sociální bydlení jako takové. Nazývejme to lépe existenční bydlení,“ říká Jitka Seitlová a pokračuje:

„Systém nevytvořil dostatečný prostor pro to, aby v jednotlivých obcích tak, jak tomu bylo historicky, byli řekněme ti sociálně slabí, o které se většinová společnost do určité míry tak, jak je to nezbytně nutné, postará a pomůže jim začlenit se znovu do systému.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanovisko kanceláře ombudsmana k situaci v ostravském ghettu přednádraží tlumočila ve Světě o deváté na Rádiu Česko zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová

Zástupkyně ombudsmana dlouhodobě upozorňuje vládu i příslušná ministerstva na nutnost nastavit rámec existenčního bydlení. Inspirace je možná v cizozemských systémech, které fungují a určitá řešení přinášejí. Daří se jim také předcházet podobným patovým situacím.

Reakce na podněty kanceláře ombudsmana je nicméně reakce je stále nulová. Chybou může podle ní být, že při vstupu ČR do EU bylo jako sociální bydlení definováno bydlení pro střední vrstvy.

„Všichni se pak obávali, že pokud bychom otevřeli problematiku sociálního bydlení, fakticky bychom popírali to, co se při jednotlivých jednáních, která tehdy předcházela vstupu do Evropské unie, co se dohodlo z hlediska daňového a celého toho systému,“ vysvětluje si Jitka Seitlová neochotu státních institucí ke spolupráci.

Romové z ostravského ghetta Přednádraží chtějí zůstat. Začali lokalitu opravovat

Číst článek

Zástupkyně ombudsmana zároveň varuje, že pokud se problém existenčního bydlení neotevře a nebude řešit, budou i nadále vznikat podobná ghetta, kde si situace časem vždy vyhrotí – uvnitř ghetta nebo směrem k jeho okolí.

V Ostravě si problém nefungující kanalizace majitel domů přehazoval s městem jako pověstný horký brambor, nemohli se dohodnout, komu nefungující kanalizace patří a kdo ji opraví. Podle Jitky Seitlové zde nebyl problém řešen dlouhodobě kvůli sociální stigmatizaci. V jakékoli jiné lokalitě by podle ní byla situace vyřešena promptně.

„Město má výkon státní správy. Vodoprávní úřad, to je státní správa. Zákon vodoprávnímu úřadu ukládá tyto povinnost. Měl je plnit. Kdyby je plnil, nemuselo dnes dojít k tak patové situaci,“ objasňuje Jitka Seitlová.

„Právní předpisy, které měly být naplněny a měly být ze strany státu sledovány, nebyly naplněny a došlo k pochybením, která vedla do současného stavu,“ shrnuje Jitka Seitlová s tím, že podíl viny může mít jak vlastník objektů, který mohl reagovat jinak, tak komunita, která v daných podmínkách žila.

Obyvatelé ostravské ulice Přednádraží musejí opustit domy, ve kterých bydlí

Číst článek

Z objektů v ostravském ghettu Přednádraží se musí do dnešní půlnoci vystěhovat více než 200 obyvatel. Rozhodnutí stavebního úřadu jim včera předali zástupci radnice. Obyvatelé však dobrovolně odejít nechtějí, odmítají i přesun do provizorních ubytoven s tím, že takové ubytování není dostačující a je mnohdy předražené. Stavební úřad může požádat soud, aby rozhodl o exekučním vystěhování.

Patricie Polanská, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme