Situace v šumavském parku a zásahy proti kůrovci zajímají i Brusel

Vláda musí Evropské komisi vysvětlovat, proč je třeba kácet taky v cenných zónách národního parku. Situace v oblasti se přitom v posledních dnech vyhrotila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blokáda kácení na Šumavě

Blokáda kácení na Šumavě | Foto: Filip Jandourek

Ekologičtí aktivisté se snaží vlastními těly zabránit těžbě napadených smrků. Správa šumavského parku proto zvažuje u Modravy dokonce nasazení těžké techniky - tak zvaných harvestorů. Údajně proto, aby stihla zlikvidovat co nejvíc nakažených dřevin - než z nich kůrovec vyletí.

Podle ředitele Centra pro životní prostředí profesora Bedřicha Moldana by měla vláda brát vážně zájem Evropské komise o spor, který se týká kacení stromů v cenných lokalitách Šumavy. „Protože Šumava je národním parkem, který má výjimečný význam nejen pro Českou republiku, ale z hlediska celé Evropy.“

V Ozvěnách dne připomněl, že soustava chráněných území Natura 2000 je páteří ochrany přírody v EU. „Měla by zajistit, aby byla příroda v celé unii chráněna důsledně a dobře. Nepřekvapuje mě zájem o Šumavu, protože to, že se kácí i v zónách, které byly jasně definovány jako bezzásahové, tak to, že se to nedodržuje, pochopitelně unii zajímá.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O formách boje proti kůrovci na Šumavě polemizovali v Ozvěnách dne ředitel Centra pro životní prostředí profesor Bedřich Moldan a Tomáš Jirsa, senátor za ODS a starosta Hluboké nad Vltavou

Tomáš Jirsa, senátor za ODS a starosta Hluboké nad Vltavou pak v Ozvěnách dne oponoval tím, že zóny, kde se nyní zasahuje, jsou zóny druhé. „V druhé zóně
jsou standardní zásahy povoleny. Správa parku na to má stanovisko České inspekce životního prostředí, předběžné opatření soudu. Tato blokáda nemá s otázkami Bruselu nic společného. Je třeba dodat vysvětlení ministerstva zahraničí, že se jedná o standardní dotazy v rámci šetření stížností občanů EU.“

Jirsa dnes v okolí Ptačího potoka byl. „Musím říci, že lidé,kteří se tam s trubkami přivazují ke stromům, netuší, o co jde.“ Podle něho chtějí tamní aktivisté vyvolat konflikt.

Moldan tamní lokality prošel také. „I když v některých případech jde o druhou, v některých o první zónu, tak v každém případě jsou to lokality, kde byl vyhlášen bezzásadový režim.“ Podle jeho názoru je tam těžba nelegální.

Odlišné přístupy

Jakub Hruška, předseda stínové vědecké rady Šumavského národního parku označil blokádu dobrovolníků ve Stalo se dnes zdůraznil, že Ptačí potok je klínem zásahových území do rozsáhlé bezzásadové plochy náhorní plošiny národního parku. „Ten zásah je tam nesmyslný, protože fronta, na které kůrovec postupuje, už dávno toto území minula. Takže je to boj za frontou, v týlu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na stejné téma diskutovali ve Stalo se dnes Jakub Hruška, předseda stínové vědecké rady Šumavského národního parku a starostka Kašperských Hor Alena Balounová

„A je zbytečný a zbytečně se kvůli tomu naruší podmáčená smrčina. A proto se ptá Brusel, jak to vlastně s ochanou přírody myslíme,“ zdůraznil Hruška. Přivazování aktivistů ke stromům považuje za pokus upozornit veřejnost na dění na Šumavě. „Ve vínku Národního parku Šumava je zakotveno, že slouží k podpoře přirozených procesů.“

Starostka Kašperských Hor Alena Balounová naopak za jedinou účinnou formu boje proti kůrovci označila klasickou lesnickou metodu. „Vyhledat, pokácet, asanovat a odvézt. Pokud se nepodaří zastavit gradaci kůrovce, tak do tří, pěti let bude Šumava suchá.“

„Myslím si, že blokády, divadla aktivistů, kteří se nazývají ekology, jsou nesmyslná,“ uvedla ve Stalo se dnes starostka. Jak připomněla, kalamita postupuje dál do vnitrozemí a lesy v majetku Kašperských Hor leží na straně převažujícího proudění větrů. „Máme zájem, aby se majetek občanů Kašperských Hor neznehodnocoval působením kůrovce.“ Připomněla, že podporu postupu vedení národního parku vyslovilo 21 obcí, které jsou sdruženy ve Svazu obcí Národního parku Šumava.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme