Situace ve vládní koalici se vyhrocuje

Situace uvnitř vládní koalice se dnes vyhrotila. Předseda vlády totiž křesťanským demokratům hrozí rozpadem koalice, protože spolu s ODS hlasovali pro zřízení vyšetřovací komise k Unipetrolu. Lidovci naopak vyčítají sociálním demokratům paktování se s komunisty. Vláda má navíc dnes večer rozhodovat o klíčovém zákoníku práce a zatím to vypadá, že koalice shodu nenajde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek, Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

KDU-ČSL nabídla sociálním demokratům, že pokud bude z návrhu zákoníku práce vypuštěn paragraf o rozhodovací a kontrolní pravomoci odborů, předlohu podpoří. Lidovci tak prý chtějí umožnit ČSSD, aby zákoník prosadila bez podpory komunistů.

Podle předsedy lidovců Miroslava Kalouska se teď ukáže, o co skutečně premiérovi jde. Jestli je opravdu prioritou zákoník práce nebo dohoda s komunisty. "Pokud je skutečnou prioritou Jiřího Paroubka obětí s bolševikem, a zákoník práce je pouze zástupným důvodem, který mu má poskytnout alibi k tomuto obětí, pak náš návrh nepřijme," řekl Kalousek.

Předseda vlády ale lidovci navržené úpravy v zákoníku práce odmítá s tím, že pak bychom se vrátili na začátek století, a to Jiří Paroubek nedopustí. "Jde o to, že zaměstnavatelé by mohli s odborářským funkcionářem zatočit, kdy se jim zachce, a v druhém případě, že by se neuznalo to, že odbory jsou zástupci všech pracujících," namítl premiér.

Paroubek dnes několikrát prohlásil, že zákoník práce Sněmovnou protlačí za každých okolností, tedy i s pomocí opozičních komunistů. Vláda o něm bude jednat dnes večer.

Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme