Situace ve vládní koalici se vyhrocuje

Situace uvnitř vládní koalice se dnes vyhrotila. Předseda vlády totiž křesťanským demokratům hrozí rozpadem koalice, protože spolu s ODS hlasovali pro zřízení vyšetřovací komise k Unipetrolu. Lidovci naopak vyčítají sociálním demokratům paktování se s komunisty. Vláda má navíc dnes večer rozhodovat o klíčovém zákoníku práce a zatím to vypadá, že koalice shodu nenajde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek, Miroslav Kalousek | Foto: ČTK

KDU-ČSL nabídla sociálním demokratům, že pokud bude z návrhu zákoníku práce vypuštěn paragraf o rozhodovací a kontrolní pravomoci odborů, předlohu podpoří. Lidovci tak prý chtějí umožnit ČSSD, aby zákoník prosadila bez podpory komunistů.

Podle předsedy lidovců Miroslava Kalouska se teď ukáže, o co skutečně premiérovi jde. Jestli je opravdu prioritou zákoník práce nebo dohoda s komunisty. "Pokud je skutečnou prioritou Jiřího Paroubka obětí s bolševikem, a zákoník práce je pouze zástupným důvodem, který mu má poskytnout alibi k tomuto obětí, pak náš návrh nepřijme," řekl Kalousek.

Předseda vlády ale lidovci navržené úpravy v zákoníku práce odmítá s tím, že pak bychom se vrátili na začátek století, a to Jiří Paroubek nedopustí. "Jde o to, že zaměstnavatelé by mohli s odborářským funkcionářem zatočit, kdy se jim zachce, a v druhém případě, že by se neuznalo to, že odbory jsou zástupci všech pracujících," namítl premiér.

Paroubek dnes několikrát prohlásil, že zákoník práce Sněmovnou protlačí za každých okolností, tedy i s pomocí opozičních komunistů. Vláda o něm bude jednat dnes večer.

Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme