Situaci kolem pohřešovaného Čecha v Libyi budou v oblasti řešit dva diplomaté

Ještě dnes odcestuje na sever Afriky český diplomat, který se bude snažit získat informace o Čechovi, pohřešovaném v Libyi. Zaměstnanec ropné společnosti je nezvěstný po pátečním ozbrojeném útoku na ropná pole. Další diplomat by měl odjet během 48 hodin. Situaci také dnes posoudil krizový štáb, kterého se zúčastnili zástupci ministerstev zahraničí a vnitra a pracovníci tajných služeb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničních věcí | Foto: Filip Jandourek

„Snažíme se informace zjišťovat i na místě, máme tam svoje zdroje. Úzce spolupracujeme i s rakouskou stranou, která má také jednoho nezvěstného občana,“ potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

„To znamená, pan ministr Zaorálek je v kontaktu i rakouským ministrem zahraničních věcí, protože čím bude akce koordinovanější, tím možná bude mít větší šance uspět,“ dodala mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ pohřešovaného Čecha rozebral komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Čech je pohřešovaný po pátečním útoku na ropné pole. Celkem je nezvěstných sedm, podle jiných informací až devět zaměstnanců společnosti, která pracuje pro libyjský ropný průmysl. Kromě Čecha a Rakušana se údajně jedná o Filipínce a lidi z Bangladéše a Súdánu.

Podle úřadů je vysoce pravděpodobné, že za útokem stojí radikální organizace Islámský stát.

V Libyi je podle mluvčí ministerstva zahraničí ještě několik dalších Čechů. Jednoho z nich musely úřady přepravit do bezpečnější oblasti. Rakušanů jsou v Libyi desítky a podle rakouských médií o hrozícím nebezpečí vědí.

Rizikový region

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakousko podniká podobné kroky jako Česká republika. O situaci ve Vídni informovala spolupracovnice ČRo Marie Woodhamsová

„Český občan tam pracoval u mezinárodní ropné firmy. A využil bych to k tomu, abych před tím trochu varoval. Domnívám se, že cestovat do těchto konfliktních oblastí, ať je to Libye, Irák, Sýrie je prostě v současnosti nebezpečné,“ zdůraznil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Byl bych rád, kdyby naši občané sledovali to, co sdělujeme na webech ministerstva zahraničí, protože práce v této oblasti je riskantní. A to se bohužel v této kauze projevilo,“ poznamenal ministr Zaorálek.

Česko a Rakousko pracují na záchraně svých občanů pohřešovaných v Libyi

Číst článek

O Čechovi pohřešovaném v Libyi jednal krizový štáb

Číst článek


Zvětšit mapu

Jitka Malá, Jaroslav Skalický, Milan Kopp, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme