Situaci na Dyji komplikuje protržená hráz na rakouské straně

Situace na českých tocích se postupně zklidňuje. Povodňová vlna na Dyji stále postupuje bez větších problémů od Znojma k Novomlýnským nádržím, které by měly následky čtvrtečních extrémních srážek definitivně zklidnit. V samotném Znojmě dnes řeka ráno kulminovala vcelku neškodně, pod vodou byly jen místa v záplavových oblastech, a ty postihuje velká voda téměř každý rok. Situaci na pomezí Znojemska a Mikulovska zkomplikovalo stejně jako na jaře protržení hrází na rakouské straně - voda přetéká na naše území a míří na obce Novosedly a Jevišovka, kde před čtvrt rokem vznikla v polích laguna o velikosti mnoha tisíc hektarů. Podle vodohospodářů ale obyvatelům bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podhradí nad Dyjí | Zdroj: ČTK

Domy v Novosedlích i Jevišovce by měly ochránit stabilní hráze. Také jinde se protipovodňová opatření osvědčují. Zatímco na jaře bylo potřeba v Hevlíně prokopat násep silnice k hraničnímu přechodu, obnovená komunikace se sníženou niveletou umožňuje neškodný rozliv vody, připomněl jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

"Teď máme možnost ověřit si projekty, které tam byly zpracovány, jestli jsou správně naprojektovány, nebo jestli s nimi bude nějaký problém," doplnil hejtman.

O finanční povodňové pomoci dnes na mimořádném jednání rozhodovali krajští zastupitelé. Kromě 400 tisíc korun třem postiženým obcím přiklepli více než 600 tisíc také hodonínským na Znojemsku, kde i tentokrát vzedmutá Dyje hrozila zatopením téměř 60 rodinným domům.

Bezpečnější kanalizace by měla nýt hotova už na podzim. "Buď robotem nebo nějakým zařízením bychom toto potrubí opravili natolik, abychom neohrožovali občany, protože se jedná o ohrožení rodinných domků," slíbil i sousedním Tasovicím hodonínský starosta František Houšť.

Třetí povodňový stupeň je stále na Lužnici

Vydatné deště posledních dnů zvedaly hladiny toků také v jižních Čechách.

Třetí stupně povodňové aktivity stále platí na horním toku Lužnice. Nicméně v Nové Vsi hladina už poklesla o více než 30 centimetrů a na Pilaři voda kulminovala. V Bechyni hladina Lužnice osciluje na hranici prvního a druhého povodňového stupně.

Podle starousedlíků ale zatím není důvod k obavám. Podstatné je, že žádná města a obce nejsou v přímém ohrožení. Vodohospodáři prakticky vylučují, že by mohlo dojít k tak dramatickému zvýšení vody, jako tomu bylo při jarním tání.

Ivan Holas, Jan Kopřiva, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme