Situací na plzeňských právech se bude zabývat sněmovní komise

Poslanecká sněmovna zřídila vyšetřovací komisi, která bude dohlížet na prověření aféry na Právnické fakultě plzeňské univerzity. Proti vzniku komise byla jen ODS. ČSSD, která vznik komise navrhla, se bojí, že by se problémy spojené s plzeňskými právy mohly "zamést pod koberec".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

V desetičlenné komisi by měli být tři zástupci ODS a ČSSD, dva za KSČM a po jednom za KDU-ČSL a Strany zelených. Podle občanského demokrata a šéfa sněmovního školského výboru Waltera Bartoše vyšetřovací komise nic nezjistí a kauza vyzní do ztracena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž parlamentní zpravodajky Rádia Česko Milady Richterové.

"Podle zkušeností, které za jedenáct let mám, nikdy žádná vyšetřovací komise nic nevyšetřila," uvedl Bartoš. Podle něj by se mělo vyšetřování vést na půdě školy a za sněmovnu by na ně měl dohlédnout školský výbor, který se těmito věcmi standardně zabývá.

"Poslanci se standardně zabývají vysokoškolským zákonem, znají jeho úskalí jeho kličky. Vyznají se v tom lépe než poslanci jiní, kteří budou sedět ve vyšetřovací komisi. A pokud budou ve vyšetřovací komisi sedět titíž poslanci, kteří jsou ve školském výboru, tak se ptám, proč je třeba dublovat tyto orgány," uvedl Bartoš.

Úplně jistá si zřízením sněmovní vyšetřovací komise není ani ministryně školství Miroslava Kopicová. Podle ní má sněmovna na tento krok právo, nicméně se obává politizace kauzy.

"Jestli to trošku nepřispěje k další politizaci a jestli to nebude záminka pro někoho, že bude říkat - ta komise ještě nedošetřila, musíme počkat na její závěry. To by mě mrzelo. Proto jsem požádala poslance, aby takové komisi dali jasný mandát, jasné časování a jasnou zodpovědnost. Protože my tu zodpovědnost máme," uvedla Kopicová.

ČSSD: Pospíšil není zárukou nezávislého vyšetření aféry

S myšlenkou speciální komise přišla sociální demokracie, pro kterou není nový děkan Jiří Pospíšil, který je spjatý s ODS, zárukou nezávislosti vedení školy. Předseda ČSSD Jiří Paroubek navíc chce získat seznam posudků, na kterých se podíleli zástupci fakulty.

"Nejde přece jenom o turbotituly, o to, že zřejmě poněkud rychle dokončily práva na plzeňské univerzitě možná desítky policistů, soudců nebo státních zástupců," uvedl Paroubek s tím, že jednou z hypotéz je, že se tady vytváří jakási ´mafiózní´ síť, kterou někdo spravuje. "A bylo by dobré v tom vyšetřování, které povede sněmovní komise, tuto hypotézu vyloučit," dodal.

Vytvoření vyšetřovací komise přivítal i předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Také on zastává názor, že se měl do čela fakulty postavit někdo zvenčí.

"Nemyslím si, že komise vyšetří něco super zvláštního, ale je to důležitý poltický signál. Jsem přesvědčen o tom, že akademický senát, při veškeré úctě a respektu k jeho a svobodě, měl zvolit za děkana někoho, kdo není spojen s minulostí právnické fakulty v Plzni. Nestalo se tak. Tak je dobře, že Poslanecká sněmovna vytvořila komisi, která má všechno řádně vyšetřit. Nic se nesmí zamést pod koberec," uvedl Svoboda.

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme