Situaci v Severní Koreji je stále možné řešit diplomaticky, tvrdí Sobotka

Zkouška severokorejské jaderné bomby vyhrocuje napětí v regionu, ale stále je podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) možno řešit situaci diplomaticky. Řekl to v pořadu Partie na televizi Prima. Do jednání se musí zapojit i Čína, bez jejíž podpory by podle Sobotky nemohl komunistický režim v Korejské lidově demokratické republice (KLDR) tak dlouho přežívat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Státní televize KLDR oznámila, že byl proveden test vodíkové bomby, který byl "naprosto úspěšný". „Není to dobrá zpráva. Dochází k evidentní eskalaci napětí v této části světa," uvedl český premiér.

Japonsko budeme chránit i jadernými zbraněmi, zní po severokorejském testu z Washingtonu

Číst článek

„Bude to vyžadovat velmi efektivní jednání, zejména ze strany zemí, které tam mají klíčový vliv. Mám na mysli nejen Spojené státy (americké), ale taky Čínu, protože bez určité tolerance či podpory ze strany Číny by korejský režim těžko zvládl takto dlouho existovat v takových podmínkách, v jakých na severu Koreje funguje,“ dodal.

Také české ministerstvo zahraničních věcí odsoudilo provádění jaderných testů a testů balistických raket KLDR. „Představují jednoznačné porušení závazků KLDR vyplývajících z příslušných rezolucí OSN, narušují stabilitu Korejského poloostrova a celého regionu, ohrožují mezinárodní mír a bezpečnost a vedou k dalšímu zhoršování životní úrovně občanů KLDR. Česká republika vyzývá KLDR, aby od těchto destabilizujících aktivit upustila a okamžitě začala dodržovat své mezinárodní závazky," sdělil úřad na webu.

Severokorejský režim je podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) nepředvídatelný. „Když máte jako partnera na druhé straně pomyslného stolu někoho, kdo je absolutně neřízená střela, je to prostě problém," řekl. Situaci je podle něj potřeba pečlivě monitorovat a hlídat, kdy přijde okamžik pro nutnou reakci, ale také se neunáhlit. Evropě a České republice podle něj v souvislosti s jaderným testem bezprostřední nebezpečí nehrozí. "Ale nelze nad tím přivírat oči," dodal.

Jaderný test kritizovali i představitelé českých opozičních sněmovních stran. „Je nepřípustné, aby tento režim disponoval jaderným arzenálem. Situaci v Severní Koreji nevyřeší další a další rezoluce OSN, ale jen rozhodné kroky," sdělil na twitteru  předseda ODS Petr Fiala. Jaké kroky by to měly být, ale neupřesnil.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek stejně jako Sobotka uvedl, že bez podpory Číny by režim KLDR nemohl existovat. Zastání má podle něj tamní komunistická totalita i v Rusku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme