Sjezd ČLK nic zásadního nepřinesl

Řešení především vlastních problémů a neschopnost formulovat na konci jednání stručné a přehledné usnesení - to jsou hlavní znaky dnes skončeného třídenního sněmu České lékařské komory. Více než současné problémy zdravotnictví poznamenaly jeho průběh ostré dohady kolem údajných nesrovnalostí v délce lékařské praxe prezidenta komory Davida Ratha a kritika nejasného účetnictví komory, kterým se nyní zabývá i policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sjezd ČLK | Foto: Otto Ballon Mierny

Ke stavu komory má vážné výhrady i ministryně zdravotnictví Marie Součková, jejíž vystoupení bylo přijato spíš rozpačitě až vyloženě nesouhlasně. Odpovědi na tradiční otázky například finanční spoluúčasti pacientů byly podle delegátů příliš obecné. Značný rozruch pak vyvolala její poznámka o nedostatečném celoživotním vzdělávání lékařů. Podle Součkové mnozí lékaři nevěnují dostatečnou pozornost celoživotnímu vzdělávání, a nedokážou tak držet krok se současným stavem medicíny. Lékařská obec má prý v tomto směru značné rezervy. "Lékařské povolání je velmi náročné a nelze, aby lékař se nevzdělával, nestudoval, protože je to vlastně jeho poslání."

Naopak Součková novinářům řekla, že je rozčarována nedořešením některých sporných otázek: například nezahrnutím miliónových částek do účetnictví. ČLK navíc podle ministryně už delší dobu neplní své hlavní poslání a pod vedením Davida Ratha se stává institucí odborovou než odbornou.

Sněm také uložil nové revizní komisi posoudit, zda Marta Holanová jako předsedkyně bývalé komise neporušila etické principy komory, když medializovala některé osobní údaje prezidenta Davida Ratha. Už předtím se ale Holanové veřejně zastal jeden z Rathových oponentů Jan Jelínek. "Jsem si vždycky myslel, že když praskne na někoho, že je lhář a podvodník, tak že by se s tím mělo něco dělat a ne se zlobit na někoho, kdo to na něj řekl."

Doktorce Holanové hrozí disciplinární řízení. Nově zvolená revizní komise je přitom podle mínění některých delegátů Rathovi značně nakloněna.

Markéta Kaclová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme