Sjezd ČLK v Brně zatím dohodu nepřinesl, lékaři jsou pohoršeni

Ministerstvo zdravotnictví a vláda neplní sliby dané lékařským odborům letos na jaře, a zdravotní reforma nepřinese nikomu prospěch. Tímto tvrzením lékaři zahájili sjezd České lékařské komory, který se o víkendu koná v Brně. Zhruba se stejným názorem se po mnohahodinové diskusi s ministrem zdravotnictví také rozcházeli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva prezident České lékařské komory Milan Kubek a ministr zdravotnictví Leoš Heger na sjezdu ČLK v Brně

Zleva prezident České lékařské komory Milan Kubek a ministr zdravotnictví Leoš Heger na sjezdu ČLK v Brně | Zdroj: ČTK

Rozladění lékařů ještě podpořil fakt, že ministerstvo nehodlá od prvního ledna zvýšit mzdy lékařů o 10 procent, jak bylo dohodnuto v rámci akce Děkujeme, odcházíme, ale pouze o 6,25 procenta.

Neplnění slibů lékaře velmi pohoršuje, a prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že podpoří jakoukoli akci, která se to pokusí změnit. „Podpoříme jakékoliv protesty lékařských organizací,“ prohlásil.

Také si ale v tuto chvíli myslí, že nejohroženější skupinou jsou soukromí lékaři. Důvodem je zákonem stanovená povinnost nově se registrovat. S tím ale ministr zdravotnictví Leoš Heger nesouhlasí. Přeregistrace jsou podle něj jen administrativní záležitostí, a příjmy soukromých lékařů jsou lepší než lékařů v nemocnicích.

I ti si ale podle Hegera v posledním roce polepšili, a to je také podle něj důvodem, proč jim přidat méně peněz. „6,25 procenta, jenom kdyby u toho zůstalo, tak to i tak je navýšení razantní,“ uvedl Heger.

Kvůli přeregistracím se chce komora obrátit na Ústavní soud.

Zuzana Kopuletá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme