Sjezd ČSSD dnes zvolí nové vedení

Česká strana sociálně demokratická by už dnes odpoledne měla znát své nové vedení. Na šest stovek delegátů sjezdu bude volit jak předsedu strany, tak místopředsedy. Na post nejvyšší je kandidát jediný, a to dosavadní šéf Jiří Paroubek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Lubomír Zaorálek | Zdroj: ČTK

Daleko větší konkurence je u místopředsedů. V nejužším vedení ČSSD by znovu chtěli být Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach a Milan Urban i jediná žena - hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Nově se do voleb přihlásili šéf pražské ČSSD Petr Hulínský, brněnský primátor Roman Onderka, předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek a bývalý ministr, poslanec Vítězslav Jandák. Hulínský a Jandák ale z boje o místopředsednické posty s největší pravděpodobností odstoupí.

Dopoledne věnovali účastníci sjezdu diskuzi, která byla uzavřená, neveřejná. Podle předsedy strany Jiřího Paroubka nemá ČSSD co tajit, ale potřebuje si, jak řekl, popovídat na vnitrostranické úrovni navzájem. Radiožurnálu také upřesnil obsah dopolední sjezdové diskuze:

"Velmi otevřená debata ke zprávám předsedy, místopředsedů, k programovým cílům strany v těch oblastech, o kterých jsme hovořili, k přípravě voleb do Evropského parlamentu. A samozřejmě také ke stanovám a k dalším otázkám."

Jiří Paroubek Radiožurnálu také řekl, jaké budou jeho některé priority ve funkci předsedy strany: "Určitě pokračovat v programu modernizace strany, zlepšovat vztahy v rámci strany. Myslím, že se z vedení strany podařilo vytvořit tým lidí. Ale ne všude - ve všech organizacích okresních, místních, krajských se to podařilo. Určitě bude potřeba se soustředit na přípravu voleb. Protože během těch dvou let funkčního období proběhnou volby vlastně čtvery."

Kandidátka na místopředsedkyni ČSSD, hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová bude mít při volbách na své straně stanovy, podle kterých musí mít ČSSD ve vedení alespoň jednu ženu. Radiožurnálu řekla, s čím do volebního souboje před delegáty sjezdu jde:

"Samozřejmě jako místopředsedkyně pro neziskový sektor a spolky a svazy bych je dál chtěla oslovit tím, že bych v této práci ráda pokračovala. A samozřejmě lákala do těchto organizací naše budoucí voliče i voličky."

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny za ČSSD, dalšího kandidáta Lubomíra Zaorálka by měla sociální demokracie mít i jednoho místopředsedu zaměřeného na zahraniční politiku. I proto se chce o post ucházet. Do souboje proto chce jít s energií:

"Pokud někdo usiluje o funkci ve vedení strany a nemá energii, tak by ho asi těžko někdo volil. Strana potřebuje, aby byla vedená, řízená lidmi, kteří mají představu, mají plán a dávají najevo, že jsou schopni pro to strhnout i ostatní a přesvědčit veřejnost. Takže určitou vervu bych dnes mít měl."

Přečtěte si také:
Na sjezdu ČSSD poprvé přednesl projev prezident Klaus
ČSSD bude mít po sjezdu o jednoho místopředsedu navíc
ČSSD před sjezdem
ČSSD zahájila na sjezdu kampaň do evropských voleb a změnila stanovy
Předsedu ČSSD budou letos v březnu volit delegáti sjezdu
ČSSD zřejmě na sjezdu zruší přímou volbu předsedy

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme