Sjezd ČSSD odmítl podporu Václavu Klausovi v prezidentské volbě

Sociální demokraté schválili usnesení vyzývající poslance a senátory ČSSD, aby v příští prezidentské volbě nevolili Václava Klause. Čeká je také výběr pětice místopředsedů strany, zájemců je přitom dvojnásobek. Šéf strany Jiří Paroubek by jako své zástupce rád viděl Zdeňka Škromacha, Bohuslava Sobotku, Petra Víchu, Janu Vaňhovou a Milana Urbana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Tvrdík a J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Soubojem o místopředsednická křesla pokračuje v Brně sjezd sociální demokracie. Jeho delegáti rozhodnou, kdo bude spolu se staronovým předsedou Jiřím Paroubkem ve vedení strany. Odpolední volba místopředsedů by se mohla zdramatizovat. Kromě stávajících místopředsedů se o tyto posty ucházejí exministr Milan Urban, šéf sněmovny Miloslav Vlček, bývalý místopředseda Martin Starec a šéf pražské organizace ČSSD Petr Hulínský. Právě jeho šance- podle kuloárových spekulací po včerejšku značně vzrostly.

Duely o místopředsednické posty slibují drama

Jiří Paroubek už dříve delegátům doporučil, aby do předsednictva znovu zvolili Zdeňka Škromacha, Bohuslava Sobotku, Petra Víchu a Janu Vaňhovou, novým místopředsedou by se podle něj měl stát bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Pokud delegáti sjezdu v sobotní volbě vyberou mezi místopředsedy ČSSD i Petra Hulínského, šéfa pražské organizace strany, Paroubek by to považoval za svůj neúspěch.

"Skutečně si nemyslím, že pan Hulínský dosud předvedl, řekněme, takové politické schopnosti, které by ho opravňovaly k tomu, aby byl ve vedení sociální demokracie. Já dávám přednost lidem s širší politickou podporou, zejména v průzkumech veřejného mínění."

Na to Petr Hulínský reagoval, že on si spolupráci s Paroubkem představit umí a sám se diví tomu, kde se mezi nimi vzal tak hluboký příkop: "Já se umím představit jako místopředseda ve straně, kde Jiří Paroubek předseda je. My jsme spolu dlouhá léta spolupracovali nejen v kraji Praha, ale i na pražském magistrátu, kde o n byl náměstek primátora, stejně jako já."

Většina delegátů proti volbě Václava Klause prezidentem republiky

Sociální demokracie i v nynější opoziční roli nese významnou spoluzodpovědnost za vývoj České republiky. Delegátům víkendového sjezdu ČSSD v Brně to prostřednictvím svého kancléře Jiřího Weigla vzkázal prezident Václav Klaus. Weigl během dnešního vystoupení také vyřídil gratulaci hlavy státu ke znovuzvolení Jiřího Paroubka do čela strany. Páteční kritiku šéfa ČSSD nechal hradní kancléř bez komentáře. Paroubek pozval Klause do Brna jako čestného hosta, prezident se ale omluvil, protože vede českou delegaci na summit EU do Berlína.

Prezident ve svém poselství sjezdu připomněl, že sociální demokracie je nejstarší demokratickou stranou v Česku a její sjezd je významnou událostí pro celou zemi. Soudí, že i když se Paroubkova strana po loňských volbách dostala po osmi letech u moci do opozice, nadále má velkou odpovědnost za prosperitu i mezinárodní postavení republiky. Politika je často tvrdá, ale její aktéři by si měli být vědomi toho, že je to především služba ve prospěch celku, uvedl ve své zdravici Václav Klaus.

Za několi desítek minut po vystoupení kancléřa pak delegáti schválili usnesení vyzývající poslance a senátory ČSSD, aby Klause v příští volbě prezidenta republiky nevolili. Zároveň nejsilnější opoziční strana vyjádřila ochotu poslat do souboje se současným prezidentem vlastního kandidáta. Kdo to bude, ale zatím neví. Rezoluce o prezidentské volbě ale nebyla přijata jednomyslně, byly i hlasy proti.

Za jen šedesátiprocentní podporou delegátů vidí Paroubek Zemana a Altnera

Včera delegáti znovuzvolili předsedou sociální demokracie Jiřího Paroubka. Svůj post tak obhájil, protikandidáta neměl. V tajné volbě dostal šedesát procent hlasů. Míní, že je to dost silný mandát na to, aby mohl stranu modernizovat tak, jak vyhlásil. Je také přesvědčený, že mu ublížil podle něj teatrální odchod expředsedy Miloše Zemana ze strany a také kauza advokáta Altnera.

Místopředseda ODS Petr Nečas považuje Paroubkovo vítězství za dobrou zprávu pro ODS. Podle něj už ČSSD nevyhraje volby, protože s Jiřím Paroubkem nemůže u voličů uspět. Šéf komunistů Vojtěch Filip se pozastavil nad nízkou podporou 60 procent.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme