Sociální demokraty povede Hamáček. Sjezd nového předsedu pověřil jednáním o vládě s ANO

Novým předsedou ČSSD se stal současný místopředseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Delegáti strany o tom rozhodli na mimořádném sjezdu v Hradci Králové. Hamáček tak porazil dlouhodobého kritika vedení strany a bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu. Toho delegáti zvolili později za statutárního místopředsedu strany. Sjezd ČSSD večer pověřil nového předsedu jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami.

Hradec Králové (Aktualizováno: 20:45 18. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým předsedou ČSSD se stal současný místopředseda sociálních demokratů Jan Hamáček. | Zdroj: ČTK

„Moc si toho vážím a přistupuju k vaší důvěře s pokorou,“ řekl Hamáček po ohlášení výsledků druhého kola hlasování. Poděkoval dalším kandidátům na předsedu za férový souboj. Doplnil také, že doufá, že ČSSD vyjde ze sjezdu jednotná. 

Později se k němu na pódium přidal také Jiří Zimola, který od delegátů ve druhém kole hlasování dostal 224 hlasů. Hamáček získal podporu 272 delegátů. 

Umírněný politik a signatář 'prohlášení čtyř', který chce jednat o vládě. Kdo je nový předseda ČSSD?

Číst článek

Zimola pak porazil poslance a někdejšího brněnského primátora Romana Onderku a stal se tak statutárním místopředsedou strany a pravou rukou Hamáčka.  

Jednání o vládě

Hamáček a jeho statutární zástupce Zimola večer dostali na návrh nového předsedy strany od sjezdu pověření jednat s ANO a dalšími stranami. Jejich cílem má být zajistit stabilní prostředí pro budoucnost České republiky a prosazení maxima z programu sociální demokracie.

„ČSSD považuje účast trestně stíhaných osob ve vládě za zásadní problém a vyzývá ANO, aby nenominovalo trestně stíhané či obviněné osoby," stojí v usnesení. 

O vstupu do vlády mají podle vyjednaných podmínek rozhodnout všichni sociální demokraté v závazném referendu. „Vláda s účastí nebo podporou ČSSD se nesmí opírat o hlasy SDP,“ píše se v závěrečném bodu usnesení.

Sjezd nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády.

Po schválení usnesení k vládě ČSSD přerušila sjezd do soboty 7. dubna. Delegáti budou zejména volit řadové místopředsedy a zabývat se návrhy na změnu stanov. Hamáček uvedl, že bude sjezd informovat o tom, kam dospěla jednání o vládě.

Text pokračuje pod online reportáží.

Kdo bude předsedou ČSSD?

Delegáti na sjezdu vybírali vedení strany a rozhodovali také o tom, zda se chtějí účastnit jednání o budoucí vládě.

O funkci šéfa ČSSD se ucházelo celkem sedm kandidátů. Vedle dosavadních lídrů Milana Chovance a Jana Hamáčka dostali od delegátů podporu také ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, olomoucký primátor Antonín Staněk, starostka České Lípy Romana Žatecká a bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, který po druhém kole hlasování oznámil kandidaturu na post místopředsedy strany.

O místopředsednické křeslo má zájem 30 lidí. Na pozice ve vedení ČSSD rezignovali na stranickém sjezdu všichni místopředsedové z původního vedení Zaorálek, Marksová, Birke a Dolínek. Sjezdu se podle odhadů účastnilo přes 550 delegátů.

Co řekl Miloš Zeman na sjezdu ČSSD? Přečtěte si celý jeho projev

Číst článek

Sjezd v úvodu navštívil také bývalý předseda strany a současný prezident Miloš Zeman. Ten nechtěl veřejně podpořit žádného z kandidátů na předsedu strany. V úvodu ale poděkoval Janu Hamáčkovi, Milanu Chovancovi a Jiřímu Zimolovi za to, že ho v nedávných prezidentských volbách podpořili.

„Omlouvám se těm zbývajícím, jejichž stanoviska neznám, a proto jim nemohu poděkovat, ani vynadat," uvedl Zeman. 

„Moje doporučení zní, nechcete-li upadnout do zapomenutí, pracujte," řekl dál delegátům sjezdu Zeman. Pokud by se ČSSD rozhodla pro opoziční roli, mohly by její preference podle prezidenta klesnout pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory.

O vládní křesla by ale ČSSD podle něj usilovat neměla. „Necpěte se do vlády, nechtějte ministerská křesla, s 15 poslanci by to bylo komické. Chtějte náměstky ministrů, chtějte odborníky, chtějte někoho, kdo chce pro sociální demokracii něco udělat,“ radil prezident.

Zeman také uvedl, že hnutí ANO Andreje Babiše zájem o spolupráci s ČSSD má. Důvodem poklesu preferencí ČSSD je pak podle Zemana to, že strana neměla v čele osobnost. Nepřímo zmínil expremiéra a bývalého předsedu sociálních demokratů Bohuslava Sobotku.

Zeman dorazil na sjezd ČSSD. Čekali na něj příznivci i odpůrci

Číst článek

Otevřený sjezd jeden den

Sjezd sociální demokracie do Hradce Králové byl plánován pouze na neděli. A části straníků se to nelíbilo.

„Očekávání jsou velká, ale skutečnost může být jiná. Když se podíváme na to časové rozmezí, které je určené a na ten obsah toho, co chceme, tak se obávám toho horšího, že v zásadě neprojednáme téměř nic,“ podotkl hned ráno poslanec Jaroslav Foldyna.

Ve hře byla tak od začátku možnost, že delegáti sjezd přeruší a jednání bude pokračovat až za několik týdnů nebo měsíců.

Jednalo se nakonec bude pod dohledem kamer. Delegáti v neděli dopoledne rozhodli, že sjezd bude pro novináře otevřený. Podle dřívějšího doporučení širšího vedení ČSSD se měla část sjezdu odehrát za zavřenými dveřmi.

Sobotka na sjezd nejede

Vedení si sociální demokraté volili naposledy loni v březnu. Někdejší premiér Bohuslav Sobotka tehdy získal 67 procent hlasů a obhájil post předsedy strany. O tři měsíce později ale rezignoval. Od té doby je vedením strany pověřen Milan Chovanec.

Sobotka letos na sjezd ani nepojede. „Na sjezd nepojedu, nepokládám to za nutné. Je čas na střídání stráží, teď už musí mít odpovědnost jiná politická generace, než byla ta moje,“ řekl expremiér a bývalý předseda strany v rozhovoru pro Právo.

PROGRAM 40. SJEZDU ČSSD

10.00 - Zahájení sjezdu

Schválení jednacího řádu sjezdu

Schválení programu sjezdu

Schválení volebního řádu sjezdu

Volba pracovních orgánů sjezdu

Zhruba 10.30 - Vystoupení prezidenta Miloše Zemana

Zpráva statutárního místopředsedy ČSSD

Zpráva o hospodaření ČSSD

Diskuse

Volby orgánů ČSSD

Návrh změn stanov ČSSD

dp, ztr, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme