Sjezd ČSSD zvolil nové vedení a odsoudil válku

Vedení nejsilnější vládní strany zůstává po víkendovém sjezdu bez větších změn. Sociální demokraty i další dva roky povede Vladimír Špidla se Stanislavem Grossem. Místopředsednická křesla obhájili i Zdeněk Škromach a Marie Součková. Novými tvářemi v nejužším vedení ČSSD jsou jen místopředsedové Martin Starec a Martin Tesařík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla přijímá gratulace | Foto: Michal Doležal

Olomoucký primátor Martin Tesařík dnes v boji o poslední neobsazenou místopředsednickou funkci porazil v tajné volbě šéfa Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. Další nováček ve vedení strany - Martin Starec - převzal po Karlu Kobesovi post místopředsedy pro řízení strany.

Premiér Vladimír Špidla včera obhájil post předsedy sociální demokracie v souboji s nedávno odvolaným ministrem průmyslu Jiřím Rusnokem. Zvítězil už v prvním kole tajné volbě, když mu dalo hlas 299 delegátů. Získal tak o 29 hlasů více, než ke zvolení potřeboval. Rusnoka volilo 147 sociálních demokratů.

O křesla místopředsedů se kromě Zaorálka neúspěšně ucházeli pražská advokátka Radmila Kleslová, bývalá poslankyně Jana Volfová, senátor Richard Falbr a šéf hradecké krajské ČSSD Miloslav Mrština.

Delegáti sjezdu ČSSD dnes odsoudili iráckou válku. Po vzrušené debatě přijali rezoluci, ve které se staví jednoznačně k názoru, že válka je vedena v rozporu s mezinárodním právem. Sociální demokraté žádají, aby se další vývoj událostí v Iráku vrátil pod kontrolu OSN.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda Českému rozhlasu řekl, že hlasy, které na sjezdu ČSSD zaznívaly proti angloamerické koalici v Iráku i proti úloze České republiky v tomto problému, nemají vliv na oficiální stanovisko vlády. Stanoviska politických stran jsou podle něho sice důležitá, avšak usnesení, které přijala vláda má větší důležitost.

Jedním z mála, kdo se zdržel hlasování o této rezoluci, byl předseda Vladimír Špidla: "Jsem členem vlády, schvaloval jsem pozici vlády, jsem přesvědčen, že odpovídá mezinárodně politické situaci, proto jsem se zdržel hlasování."

Všem členům ČSSD pak na závěr sjezdu adresoval Špidla výzvu k jednotě strany. "Z tohoto sálu odejde ČSSD, která ví, co chce, a nechce to pro sebe," zdůraznil znovuzvolený lídr sociálních demokratů.

Jan Rosenauer, Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme