Sjezd ČSSD zvolil nové vedení strany

Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit obhájil funkci místopředsedy strany. Od delegátů sjezdu získal ve druhém kole volby výrazně více hlasů než jeho protikandidát Jan Kavan. Další z uchazečů o poslední volné křeslo ve vedení strany - ministr Pavel Mertlík - neuspěl už v prvním kole. Krátce po 15. hodině sjezd v pražském Kongresovém centru skončil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalšími místopředsedy ČSSD byli ještě před Lachnitem zvoleni Stanislav Gross, Karel Kobes, Zdeněk Škromach a Marie Součková. Spolu s novým předsedou Vladimírem Špidlou tak sociální demokraty povedou do příštích parlamentních voleb.

Staronový místopředseda Petr Lachnit připustil, že v jeho volebním souboji s ministrem zahraničí Janem Kavanem zřejmě rozhodla nepsaná dohoda ČSSD. Podle ní totiž má mít Morava v Lidovém domě dva místopředsedy. Se šéfem poslanců Zdeňkem Škromachem je tedy Lachnit dalším moravským zástupcem ve vedení sociálních demokratů.

Delegáti 30. sjezdu také přijali dlouhodobý program strany s heslem " Lidskost proti sobectví". Statutární místopředseda nového vedení ČSSD Stanislav Gross označil po skončení třídenního jednání za velký úspěch, že tato strana jako jediná politická síla ve státě má dlouhodobou, ucelenou představu o svém pohledu na klíčové problémy světa. Počínaje otázkou globalizace až po roli, kterou by chtěla Česká republika hrát v Evropě.

Včerejším zvolením do čela vládní sociální demokracie vyvrcholila strmá stranická kariéra letos padesátiletého Vladimíra Špidly. Mezi špičkovými politiky ČSSD se pohybuje už od roku 1992. V roce 1997 byl zvolen statutárním místopředsedou a o dva roky později nejen že svou pozici obhájil, ale stal se i druhým mužem ve straně a Miloš Zeman o něm začal hovořit jako o svém nástupci.

Už tehdy oceňoval jeho charakter, inteligenci a pracovitost. Tu ostatně osvědčil i ve vládním týmu, kde jako vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí v krizových momentech spolehlivě převzal řízení některých resortů za své neúspěšné kolegy. Špidla vystudoval historii a prehistorii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Žije v Jindřichově Hradci, kde vystřídal řadu intelektuálních i dělnických profesí. Podílel se na počátcích jihočeského Občanského fóra a zakládal i jihočeskou ČSSD. Je podruhé ženatý a má čtyři děti.

Už před časem dal jasně najevo, že jako šéf ČSSD nehodlá vypovědět opoziční smlouvu s ODS, která umožnila jeho straně sestavit menšinovou vládu. Nicméně tvrdí, že v okamžiku příštích voleb bude už strana růže svobodná a bez závazků. Kromě ODS Špidla považuje za možného partnera KDU-ČSL, nikoli celou Čtyřkoalici. Co se týče ohlašované změny kursu strany, Špidla je přesvědčen o tom, že by se ČSSD měla očistit od lidí, kteří jí svým prospěchářstvím škodí. Nesouhlasí však s názorem Miloše Zemana, který by vyloučil ze strany poslance a senátory nerespektující rozhodnutí vedení strany.

Miloš Zeman i po odchodu z vedení sociálních demokratů zůstane ve funkci premiéra až do konce volebního období. Rozhodli tak delegáti 30. stranického sjezdu, kteří až do neděle jednají v pražském Kongresovém centru.

Zemanův nástupce ve stranické funkci Vladimír Špidla však zásadně odmítá, že by odchod Zemana z postu šéfa strany mohl signalizovat oslabení jeho premiérské funkce a možná i personální změny v kabinetu.

Statutárním místopředsedou sociálních demokratů se podle zjištění našich zpravodajek téměř jistě stane Stanislav Gross. Na sjezdu sociálních demokratů ho do této funkce jako jediného kandidáta zvolilo 489 delegátů, což je 89,2 procenta. Gross ještě před svým zvolením do této funkce oznámil, že se na spolupráci s novým předsedou strany Vladimírem Špidlou těší. Za jeden ze základních cílů směřování ČSSD pak Gross označil otázku zachování veřejné moci. Podle něj je snahou současné opozice - ODS a Čtyřkoalice - oslabovat prvky veřejné kontroly ve státě. Není to jen stát, ale i otázka fungování veřejných korporací, které mohou zajistit to, aby tu nevládla oligarchie. Ve své stranické funkci se chce zasadit mimo jiné také o neprohlubování sociálních rozdílů ve společnosti.

Delegáti 30. sjezdu ČSSD v pražském Kongresovém centru už také zvolili předsedu své Ústřední kontrolní komise. Tuto funkci obhájil Petr Íbl.

Místopředsedou sociálních demokratů pro řízení strany se stal dosavadní hospodářský šéf z Lidového domu Karel Kobes.

Miloš Zeman doporučil straně, aby se vypořádala se svými neloajálními členy. Vladimír Špidla však nemyslí, že by o případném zrušení členství nedisciplinovaných sociálních demokratů mělo rozhodovat vedení strany. Pokud má někdo odstoupit ze sociální demokracie, je to složité. On sám si pamatuje dva takové případy.

Delegáti během včerejšího jednání vyslechli také několik příspěvků pozvaných hostů, mezi nimiž byl i předseda Konfederace odborových svazů Richard Falbr. Ten mimo jiné míní, že lidé příliš nedoceňují, co pro ně ČSSD a tato vláda udělaly - například to, že vláda sociální demokracie vyvedla zemi z krize, to, že vytvořila prostředí, ve kterém už se velcí zloději bojí krást, protože se začíná realizovat akce čisté ruce, to, že se dbá na to, aby ti, kteří jsou na tom špatně, na tom nebyli ještě hůř.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme