Novým šéfem lidovců je Výborný. ,Cítím obrovskou odpovědnost,‘ řekl. Ve druhém kole volby porazil Jurečku

Předsedou KDU-ČSL se v pátek stal poslanec Marek Výborný. Ve druhém kole volby porazil Mariana Jurečku, bývalého ministra zemědělství a dosluhujícího prvního místopředsedu strany. Výborný po více než osmi letech nahradí ve funkci předsedy končícího Pavla Bělobrádka, který už nekandidoval.

Video Brno (Aktualizováno: 23:03 29. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výborný získal ve druhém kole volby 256 hlasů, Jurečka 124. Celkem bylo vydáno 382 hlasovacích lístků. Výborný tak byl zvolen zhruba 67 procenty delegátů. „Cítím obrovskou odpovědnost,“ řekl bezprostředně po volbě. Poděkoval za důvěru a zdůraznil, že lidovci předvedli férovou soutěž tří kandidátů o post předsedy, což považuje za jejich vizitku.

Všichni mají co nabídnout, říká o kandidátech na šéfa lidovců Bělobrádek. Nikoho přímo nepodpoří

Číst článek

Mínil tím kromě sebe Jurečku a předsedu lidoveckého poslaneckého klubu Jana Bartoška. 

První místopředsedkyní KDU-ČSL se stala senátorka Šárka Jelínková. Byla jedinou kandidátkou a podpořilo ji 309 delegátů. Ve funkci statutárního zástupce předsedy nahradí bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku, který neúspěšně kandidoval na předsedu. Jelínkovou delegátům sjezdu doporučil nově zvolený předseda lidovců.

Jelínková ještě před zvolením uvedla, že plánuje stát pevně po boku nově zvoleného předsedy a věnovat se jako dosud sociální a rodinné politice. V kandidátském projevu zdůraznila předsedkyně lidovců ve Zlínském kraji, že lidovci chtějí prosazovat přirozený řád věcí.

Pokračování v sobotu

Následně se volili další místopředsedové KDU-ČSL. V prvním kole byli zvoleni šéf lidoveckého poslaneckého klubu a neúspěšný kandidát na předsedu strany Jan Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

Nečekaně se však zdramatizovala volba posledního místopředsedy, která bude pokračovat až v sobotu. Delegáti jej nezvolili ani ve druhém, ani ve třetím kole. Na neobsazené místo se tak bude konat nová volba včetně návrhů nových kandidátů. Pozdě večer se delegáti sjezdu rozhodli, že tuto volbu odloží na sobotu. První den sjezdu krátce před 23.00 skončil.

Konec Bělobrádkovy éry

Dosavadní předseda lidovců Pavel Bělobrádek stál v čele strany od listopadu 2010. Byl tak nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou KDU-ČSL. Loni na podzim se rozhodl, že nebude znovu kandidovat, protože strana potřebuje novou dynamiku a on se cítí unavený a chce se věnovat rodině.

„Mám tři malé děti a chtěl bych být zase normální táta. A myslím, že strana potřebuje novou dynamiku, novou energii a možná i novou tvář, tak aby tady byl někdo, kdo dokáže stranu posunout dál. Jako to bývá někdy ve fotbale, že nový trenér udělá se stejným týmem lepší výsledky,“ řekl Bělobrádek v pátek ráno ještě před začátkem sjezdu v rozhovoru pro Radiožurnál.

Ve svém projevu na sjezdu pak končící předseda řekl, že lituje nevydařeného projektu koalice s hnutím STAN před volbami v roce 2017 i spolupráce s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

KDU-ČSL se podle něj ale poučila a chyby neopakovala při složitých jednáních po volbách, z nichž vzešla současná menšinová vláda ANO a sociálních demokratů. „Potvrdili jsme, že jsme se poučili a že nechceme opakovat stejnou chybu,“ prohlásil Bělobrádek v projevu k delegátům brněnského sjezdu. Lidovci podle něj neustoupili od podmínek, které před volbami přijali.

Jurečka, Bartošek, Výborný, Vlach

O Bělobrádkův post se v prvním kole ucházeli exministr zemědělství Marian Jurečka, předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek, nebo poslanec Marek Výborný. Do druhého kola volby postoupili Marek Výborný a Marian Jurečka. 

Křesťansko-demokratická politika musí podle Výborného zůstat součástí politického spektra v Česku. A dodal, že strana musí být silná personálně a v tématech. „Nemohou to být obecná klišé o podpoře rodiny, my to musíme přetavit v konkrétní návrhy a program, kde se volič bude vidět,“ doplnil.

Jurečka by pak chtěl získat větší důvěru lidí a ukázat, že strana může nabídnout řešení konkrétních problémů, nikoli populistické a marketingové triky. Řešit je podle něj důležité také například klimatickou změnu.

Koho by Bělobrádek nejraději viděl v čele strany, neřekl. „Myslím, že by nebylo dobré ani pro toho daného člověka, aby to tak bylo, protože pak by mohl být vnímán jako můj člověk nebo bych mu mohl dát polibek smrti. Mají si to rozhodovat mezi sebou a delegáti mají určitě schopnost posoudit, kdo bude pro stranu největším přínosem,“ uvedl. Volba ale podle jeho odhadů nebude jednokolová.

Čunek nepřijede

V sobotu bude sjezd na brněnském výstavišti pokračovat diskusí o změně stanov a směřování politiky KDU-ČSL. Představí se také lidovečtí kandidáti pro květnové volby do Evropského parlamentu.

Zlínský hejtman Jiří Čunek se brněnského sjezdu neúčastní. Je po úrazu, zlomil si nohu v kotníku. „Zahajuji týdenní rekonvalescenci, beru si týden dovolené,“ řekl Čunek.

Spolupráce s jinými subjekty? To pro lidovce není správná cesta, říká Jiří Čunek

Číst článek

Na sjezdu jsou naopak zástupci jiných stran, v pátek přijeli předseda ODS Petr Fiala, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil nebo první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

V neděli si KDU-ČSL v Brně připomene 100. výročí založení strany. Ustavující zemský sjezd Československé strany lidové v Čechách se konal 5. a 6. ledna 1919 v Praze. Na Moravě se zemský sjezd poprvé sešel v Brně o tři týdny později.

Nyní je KDU-ČSL s více než 22 tisíci členy druhou nejpočetnější stranou české politické scény.

Každý rok nicméně přichází kvůli úmrtím lidovci o zhruba tisíc členů. Nových členů se od roku 2010 přihlásilo 3300, byli to hlavně mladí lidé. Věkový průměr členské základny KDU-ČSL se nyní pohybuje kolem 65 let.

jch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme