Sjezd KDU-ČSL úplně obměnil vedení strany

Ve Vsetíně lidovci diskutují o fungování své strany. Končí tam dvoudenní sjezd KDU-ČSL, ze kterého vzešlo nové vedení. Stranu dál povede Cyril Svoboda, jeho první místopředsedkyní se stala poslankyně Michaela Šojdrová. Lidovci mají i nové širší vedení. V tom zasedne i Jiří Čunek, který svou pozici lídra KDU-ČSL neobhájil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Dana Josefová | Zdroj: Český rozhlas

Člen Celostátního výboru a šéf zlínské krajské organizace KDU-ČSL Jiří Stodůlka si od nového širšího vedení slibuje, že jeho rozhodnutí budou spolustraníci uznávat. "To co jsme doteď předváděli, že každá část strany měla jiný názor, to musí skutečně skončit."

Stodůlka také věří, že nové vedení bude mít respekt i těch straníků, kteří se s ním názorově neztotožňují: "Ne všichni jsou spokojeni s výsledkem sjezdu. Na mnohé se nedostalo a mnozí měli jiné představy o tom, jak bude výsledné vedení vypadat. Boj o místa na kandidátkách bývá vždycky tvrdý a teď to bude ještě složitější, protože musíme zajíždět nové vedení strany."

Posty řadových místopředsedů už v prvním kole volby obsadili exministr Pavel Svoboda, poslanec Jiří Carbol a náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák. Jediný, kdo obhájil svůj post je David Macek.

Místopředseda sněmovny Jan Kasal věří, že nesoulad, který v širším vedení KDU-ČSL panoval, nové předsednictvo vyřeší: "Byl to důsledek nízké autority předsednictva a já věřím, že nové předsednictvo si dokáže autoritu vybudovat a bude také vynucovat to, aby se usnesení, která budou učiněna, dodržovala. Bohužel to dříve nebylo zvykem."

Místopředsedkyně Michaela Šojdrová vystřídala ve funkci Romana Línka a stala se tak první ženou, která obsadila post zástupce předsedy strany. Podle ní rozštěpená strana chtěla změnu. Šojdrová chce lidovce přiblížit více sociální a prorodinné politice a zlepšit vztahy mezi členy strany: "Těch úkolů je hodně, ale jednoznačně budu prosazovat podporu a ochranu rodiny, vzdělávání a výchovu."

David Macek, jediný který obhájil svůj post v užším vedení strany, se už na práci těší: "Jsem rád, že došlo k obměně, protože obměna je to, po čem jsem všichni volali. Doufám, že když jsem tam jediný člověk ze starého vedení, tak že do toho budu moci vnést pořádnou energii. Já mám tuhle stranu rád a chci pro ní pracovat."

Macek také řekl, že budoucnost KDU-ČSL vidí velmi pozitivně: "Pro nás začíná období stability a růstu podobně jako na Ministerstvu pro místní rozvoj, kam před půl rokem nastoupil Cyril Svoboda. I tam byla po jeho nástupu velmi dobrá atmosféra a já si myslím, že v naší straně se máme taky na co těšit. Čeká nás tvrdá ale krásná práce."

Podle místopředsedy strany Pavla Horáka jsou pro KDU-ČSL nadějí do budoucna noví lidé z regionální politiky: "Musíme teď najít témata, kterými oslovíme lidi, aby měli důvod volit KDU-ČSL. Témata by podle mě měla být jednoduchá, srozumitelná a lidé nám je musí věřit. Zároveň se musíme držet našich tradičních témat jako je rodina a dopady do života rodin s dětmi. Je důležité, aby lidé věděli, že KDU-ČSL je tady od toho, aby na tohle dohlížela."

Další novou tváří v předsednictvu strany je exministr Pavel Svoboda, který byl mile překvapen svým zvolením: "Já jsem překvapen mírou podpory, kterou mi KDU-ČSL dala. To jsem ani nečekal, a proto doufám, že je nezklamu. Jedna věc je funkci získat a druhá věc je odpracovat si to tak, aby ta funkce byla skutečně využita naplno."

Z vedení strany naopak úplně zmizí sympatizanti bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, který hodlá z KDU-ČSL vystoupit a založit nový konzervativní středopravicový politický subjekt.

Přečtěte si také:
Předsedou KDU-ČSL se stal Cyril Svoboda
Lidovci jsou podle Čunka v krizi, na sjezdu vyzval k jednotě
Ve Vsetíně začal sjezd lidovců, hlavní bude volba předsedy

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme