Filipovi kritici prosadili o dva hlasy mimořádný volební sjezd KSČM. Konat se má dva týdny po volbách

Vnitrostraničtí kritici předsedy KSČM Vojtěcha Filipa prosadili konání mimořádného volebního sjezdu. Uskutečnit se má 23. října, tedy dva týdny po sněmovních volbách. Místopředseda KSČM Petr Šimůnek uvedl, že o svolání požádala třetina okresních organizací strany. Filip pro iROZHLAS.cz reagoval, že kandidovat nebude.

Praha (Aktualizováno: 19:11 22. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip před sněmovnou. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na sobotním jednání ústředního výboru pak návrh prošel o dva hlasy. Sjezd má být jednodenní a odehraje se zřejmě v Praze. Šimůnek dostal za úkol připravit i videokonferenční variantu pro případ, že by se sjezd nemohl uskutečnit kvůli opatřením spojeným se šířením koronaviru.

Komunisty povede do voleb opět Vojtěch Filip. Ústřední výbor KSČM zrušil mimořádný sjezd

Číst článek

„Máme termín 23. října. Sjezd by měl řešit pouze volbu nového vedení. Řádný sjezd bude určitě v Brně, ale to už bude na novém vedení. Doporučil jsem, aby byl někdy v květnu 2022, aby nové vedení mělo prostor pro přípravu,“ uvedl Šimůnek.

Myslí si, že i když se sjezd sejde pouze dva týdny po volbách, nebude se výsledky přímo zabývat. K tomu by se ještě předtím měl sejít ústřední výbor.

„Je to rozhodnutí pléna ÚV KSČM a udělám vše, aby sjezd byl připraven,“ reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz Vojtěch Filip. „Kandidovat, jak jsem oznámil, nebudu.“

O odchodu Filipa, který vede stranu víc než 15 let, z čela KSČM rozhodoval na žádost třetiny okresů v polovině dubna v Nymburku ústřední výbor.

Pro jeho odvolání sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM.

Průzkum: lidé se chtějí v říjnu nejčastěji rozhodovat podle programu stran. Význam má i osobnost lídra

Číst článek

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo 46 delegátů. Filip tehdy označil svůj mandát za dostatečně silný. Dodal, že svou funkci dá k dispozici na sjezdu po volbách.

V Nymburce Filip také uvedl, že nechce, aby KSČM klesla v podzimních volbách do sněmovny pod výsledek z roku 2017. Tehdy získala 7,76 procenta, se ziskem 15 mandátů dopadla nejhůře ve své polistopadové historii. Pád preferencí strany se zastavil, řekl novinářům Filip poté, co neuspěl návrh na jeho odvolání.

Podle volebních modelů KSČM nyní osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme