Sjezd US-DEU vybere evropské kandidáty, Mareše asi neohrozí

Sestavení kandidátky do Evropského parlamentu je hlavním úkolem víkendového celorepublikového shromáždění Unie svobody-DEU. Jeho delegáti se sejdou v Hradci Králové také k diskusi o fungování strany ve Špidlově kabinetu a znovuzískání přízně voličů. Vedení unionistů se o víkendu zapotí, ale sjezd podle všeho ustojí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Mareš | Foto: Michal Doležal

Už delší dobu čelí tým předsedy Petra Mareše ostré kritice z vlastních řad. US-DEU se navzdory nákladné agitaci nazvané Agenda 12 nedaří v průzkumech veřejného mínění prolomit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny, což část členské základny přisuzuje účasti pravicové strany ve Špidlově socialistické vládě.

Unionisté v Olomouckém a Karlovarském kraji jsou tak nespokojeni, že chtěli změnit shromáždění na volební, ačkoliv vedení je ve funkcích teprve od letošního ledna. Ostatní regiony se k razantním požadavkům ale nepřipojily a mimořádný republikový výbor se v listopadu shodl, že sjezd nebude volební.

Rozhodnutí ale má definitivně v rukou až republikové shromáždění jako nejvyšší stranický orgán. Přesto šéf unionistického poslaneckého klubu Karel Kühnl vidí víkendového jednání optimisticky. "Myslím, že to dopadne bezpečně tak, že to nebude volební shromáždění a že nebudeme vystupovat z vlády," uvedl.

Také samotní kritici předsedy očekávají, že i po víkendovém celorepublikovém shromáždění zůstane vedení Unie svobody beze změny. "Ať už sjezd dopadne jakkoliv, tak zcela určitě to nebude pravdivý obraz o náladě v Unii svobody a nebude to ani pravdivý obraz o tom, jaké procento lidí si myslí, že máme být ve vládě nebo nemáme být ve vládě," potvrzuje hlavní Marešův ideový rival, unionistický senátor Robert Kolář.

Většina krajských organizací Unie svobody totiž stojí za Marešem i za jeho podílem na vládní moci. Šéf unionistů se tak nemusí bát, že by téměř 400 delegátů hradeckého sjezdu zvolilo změnu vedení. "Předpokládám, že tahle otázka nebude zásadní otázkou, máme důležitější věci k řešení," ujišťuje Mareš.

Tím, co na celorepublikovém shromáždění zabere unionistům nejvíce času, bude sestavení kandidátky pro červnové volby do Evropského parlamentu. Mareš sám o místě na evropské kandidátce sice uvažoval, ale nakonec se o ně ucházet nebude. "My jsme tuto představu opustili s tím, že bezprostředně poté budou další volby do krajů, do Senátu, že tedy lepší bude, když předseda zůstane ve vládě," připomíná.

I když se vedení snaží utajit jména svých favoritů až do neděle, přesto je již známo, že lídrem by se měl stát bývalý prezidentův kancléř Karel Schwarzenberg. Na čelních místech se má objevit unionistický poslanec Pavel Němec, předseda poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl či ekolog Ivan Dejmal.

Delegáti by také měli rozhodnout, co udělají s postem pátého místopředsedy strany, který dosud patřil předsedovi Demokratické unie Ratiboru Majzlíkovi. Jeho dosavadní pozice byla výjimečná, místopředsedou se stal jako šéf DEU na základě integrační smlouvy a jako jediný z předsednictva byl za výkon své funkce placený. Sjezd buď funkci zruší, nebo do ní někoho zvolí.

US-DEU pozvala na svůj sjezd předsedy všech nekomunistických parlamentních stran - ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Do Hradce však dorazí jen lídr křesťanských demokratů Miroslav Kalousek a šéfové menších liberálních stran. Premiér Vladimír Špidla i šéf opoziční ODS vzkázali, že již mají jiný program.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme