VIDEO: stovky lidí a jedna vodácká propust. Připravte se na fronty, vzkazuje Povodí Vltavy vodákům

Ve čtvrtek se na sociálních sítích objevily záběry České televize od jezu Herbertov na řece Vltavě, kde se vytvořila dlouhá fronta vodáků čekajících na možnost pokračovat v plavbě. Mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán pro server iROZHLAS.cz upozorňuje, že by lidé mířící za vodáckým dobrodružstvím v době svátků měli počítat s podobnými komplikacemi.

Video Herbertov/Vyšší Brod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Každý rok si na cyrilometodějské svátky bere hodně lidí dovolenou a na Vltavě je velká koncentrace vodáků. Je to věc, kterou jsme očekávali,“ vysvětluje mluvčí Povodí Vltava Hugo Roldán. Podle něj lidé, kteří se teď chystají vyrazit na vodu, musí předpokládat zdržení na frekventovaných říčních místech, jimiž jsou právě vodácké propusti, neboli „šlajsny“.

Zrušení pokut pro vodáky pod vlivem alkoholu? Novela zákona o vnitrozemské plavbě prošla prvním čtením

Číst článek

Úsek Vltavy pod vodním dílem Lipno, na němž se nachází i jez Herbertov, je sjízdný dobře, aktuální průtok je 7m3 vody za vteřinu. „Snažíme se udržovat plavební hloubky tak, aby byla řeka v místech velké koncentrace vodáků sjízdná,“ dodává Roldán.

Ve videu je také vidět, jak některým vodákům dochází trpělivost a rozhodnou se jez překonat po vodě v jiné, méně bezpečné části. To Hugo Roldán vzhledem k míře nebezpečí nedoporučuje, zvláště pak méně zkušeným vodákům.

„Když už vodák u toho jezu je, tak se těší, že ho sjede, spíš než aby přenášel loď po souši. Je ale určitě bezpečnější proplout vodáckou propustí, než pokoušet se jez překonat na jiných místech.“

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme