Skály v Českém ráji jsou nestabilní. Masivy v Dolánkách u Turnova čeká zabezpečení

Turnov připravuje zabezpečení nestabilních skal v Dolánkách v Českém ráji. Podle starosty města Tomáše Hockeho (Nezávislý blok) jde o havarijní stav, loni se vyvalil kámen objemu tří metrů krychlových. Na projekt za 6,5 milionu korun žádá radnice o evropskou dotaci. Pokud uspěje, získá zhruba tři miliony korun, zbytek uhradí ze svého. Skály chce město začít zabezpečovat na sklonku podzimu příštího roku.

Turnov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skály v Českém ráji

Skály v Českém ráji | Foto: Lubor Ferenc | Zdroj: Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

„Jsou to skalní stěny, co jsou nad jezem a táhnou se nad cestou, která vede k Zrcadlové koze,“ uvedl starosta. Skály je potřeba zajistit nad turistickou lesní stezkou v úseku asi 350 metrů.

Vandal poškodil Prachovské skály barevnými spreji. Škoda je nevyčíslitelná

Číst článek

Realizace projektu je plánovaná zhruba na rok. Musí se pokácet stromy na celém svahu, očistit volné skalní kameny a svah zasíťovat a zajistit. „Bude to poměrně náročná operace,“ dodal Hocke.

Dolánky nejsou jediným místem v Českém ráji, kde jsou problémy s nestabilními skalami. Dlouhodobě je Turnov řeší v okolí hradu Valdštejn, jejich sanaci plánuje na příští roky. V blízkosti Valdštejna poslední větší sesuv zaznamenali v listopadu 2011. Obslužnou cestu k hradu tehdy zavalily tuny zeminy a kamení, zřítila se na ni část pískovcové skály. Nikomu se tehdy nic nestalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme