Skály v Hřensku opět vyhnaly lidi z domovů

Další část obyvatel Hřenska na Děčínsku opustí své domovy. Jejich životy a majetek ohrožuje devět skalních bloků, které se daly do pohybu. Přednosta děčínského okresního úřadu vyhlásil stav nebezpečí v dalších čtyřech částech oblasti. O nové mimořádné opatření požádalo přednostu ministerstvo životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřensko | Foto: Hřensko

Nebezpečím, které v Hřensku zahrozilo z devíti skalních masivů, se podle děčínského přednosty Jiřího Benedikta průběžně zabývá krizový štáb. O evakuaci lidí rozhodl v pátek odpoledne. Většina skal je totiž podle přednosty už v takovém stavu, že budou muset být rozebrány.

"Bude prováděn odstřel, jenom část některých bloků bude sanována injektážemi. K odstřelu jsme připraveni ihned, to znamená, že už přes neděli nastoupí specializovaná firma. Co se týká injektáží a další sanace, tak tam musí proběhnout předprojekční práce tak, abychom mohli přistoupit i k tomuto řešení," upřesnil Benedikt.

Jak doplnil šéf sanačního zásahu Pavel Veselý, postup zajišťování nebezpečných masivů se stále ještě upřesňuje. "Jestli se bude něco sanovat, nebo jestli se bude něco střílet, to všechno záleží na výsledcích monitoringu," řekl.

Nucené stěhování čeká několik desítek stálých obyvatel, prodejců z obecní tržnice a dalších lidí. Je pro ně připraveno náhradní ubytování. Celkem se evakuace dotkne asi šesti desítek lidí. Jejich majetek pak bude střežit policie a armáda.

Číšník Jiří Lipský z hotelu U kostela se blížící evakuací nenechal příliš vyvést z míry. "Prostě zavřeme, to se nedá nic dělat," povzdechl si.

Jak dlouho budou muset být lidé mimo své domovy a zda se vůbec vrátí zatím si přednosta Jiří Benedikt netroufl přesně odhadnout. "Některé úseky budou obnoveny rychleji a některé budou trvat i několik týdnů, možní i několik měsíců," řekl. Vyjádřil ale přesvědčení, že se odbornou péčí firem podaří skály sanovat tak, že nebezpečí už hrozit nebude.

Stav nebezpečí v Hřensku platí od 29. ledna pro oblast v okolí hotelu Lugano. Vyhodnocení nového měření pohybu skal ukázalo, že dalších devět bloků představuje bezprostřední ohrožení pro lidi.

Milan Kopp, Josef Suk, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme