Skandál s lustračními osvědčeními nekončí

Ministerstvo vnitra objevilo další neoprávněně vydaná negativní lustrační osvědčení. Jejich počet se tak zvýšil už na 117. K podvodně vydaným dokumentům z let 1991 a 1992 tedy můžeme připočítat další tři, které protizákonně obdrželi lidé v roce 1993.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úředníci resortu pokračují v dalších prověrkách. Ministr vnitra Stanislav Gross neočekává, že by se ještě mohlo přijít na velké množství podvodů. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, současné odhalení se týká jen několika případů. Je však pravda, jak se nyní zjistilo, že v roce 1993 byla ve třech případech vydána negativní lustrační osvědčení. Gross z toho vyvozuje, že jde o klesající trend a kontroly lustrací z pozdějších let vykážou ještě menší počet podvodů.

Podle Grosse musí vyšetřovatel, který se zabývá trestním oznámením vnitra na neznámého pachatele pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele, zjistit, zda za celou aférou stojí úmysl nebo nedbalost. Toto zjištění je důležité kvůli případnému trestnímu postihu. První výsledky vyšetřování se dají podle ministra očekávat zhruba za tři měsíce.

Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme