Skandály s vadnými potravinami spotřebitele od levnějších výrobků neodrazují

Dovozových potravin v Česku stále přibývá. Nákup levnějšího, i když někdy méně kvalitnějšího zboží je pro české spotřebitele pořád atraktivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sušenky z Polska, které můžou obsahovat jed na potkany | Foto: ČZPI

Aféry s technickou solí, jedem na krysy nebo olovem ve vaječné moučce v polských výrobcích je od nákupu levnějších potravin ze zahraničí neodrazují. Někteří jsou ale při nákupech obezřetnější.

„Dáváme si pozor. Mě odradí, když je tam napsáno něco, co nemůžu přečíst, tak si raději vezmu potravinu, která má označení a složení, na to se dívám,“ říká jedna ze zákaznic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o preferencích českých spotřebitelů po aférách s polskými potravinami připravila redaktorka ČRo Věra Masopustová

Řada lidí ale ani po skandálech s vadnými potravinami z Polska nakupovat nepřestala. „Polské kupuju. Mám s nimi vesměs dobrou zkušenost,“ vysvětluje další nakupující.

Češi sice většinou tvrdí, že raději nakupují české výrobky, statistiky ale mluví jinak. I po problémech s polskými potravinami, nejnověji s oplatkami se stopovým množstvím jedu na hlodavce, kupujeme polské zboží dál.

Inspekce odhalila od počátku roku už více než 80 závadných potravin

Číst článek

Lidé se shodují, že všechny aféry by se měly důkladně vyšetřit, plošný zákaz dovozu ale odmítají. Pokud by na něj došlo, řada obyvatel příhraničních oblastí by si navíc pro zakázané potraviny dojela o pár kilometrů dál, navíc levněji.

Přehrát

00:00 / 00:00

S nakupujícími lidmi v Ostravě mluvil o závadných polských potravinách reportér Martin Knitl

Polský dovoz potravin k nám stále roste. Polsko je po Německu druhým největším dovozcem potravin na český trh. Pokud by se ale měly aféry s nebezpečnými polskými potravinami opakovat, mohlo by Česko přistoupit ke krajnímu řešení a dovoz zakázat.

Tento krok by se musel podle ministra zemědělství za ODS Petra Bendla zkonzultovat s evropskou komisí.

Lidé v Evropě chtějí znát přesný původ potravin. Označení EU jim nestačí

Číst článek

„Takovou situaci si umím představit, kdyby k tomu docházelo častěji, tak budeme muset přikročit k takovým opatřením,“ konstatuje Bendl. Upozorňuje však zároveň, že zákaz dovozu by poškodil český trh vzhledem k objemu současného polského dovozu.

Vývoj dovozu potravin a živých hospodářských zvířat z Polska do ČR | Foto: ČTK

Martin Knitl, Věra Pfeifferová, Kateřina Kozmová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme