Škárka chce předat soudu nahrávku, na které mu Bárta předává peníze

Zlomový moment přinesl třetí den hlavního líčení v údajné korupční aféře uvnitř vládní strany Věci veřejné. Obžalobě čelí neformální lídr strany Vít Bárta a bývalý místopředseda Jaroslav Škárka. Právě ten přišel s překvapivým tvrzením, že z předání peněz existuje dosud utajovaná videonahrávka pořízená přímo v Bártově bytě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U soudu vypovídal opět poslanec Jaroslav Škárka (vpravo). Vlevo je Vít Bárta | Zdroj: ČTK

„Nahrávka začíná zhruba tři čtvrtě hodiny před tím, než se setkáme s panem Bártou. Obsahuje částečně i video, takže je poznat, že je to v bytě pana Bárty. Zaznamenává čas před předáním peněz, samotné peněízea zhruba pět až deset minut poté, kdy jsem sedl do auta a odjel,“ řekl Škárka.

Na otázku soudu, proč si takovou nahrávku vůbec pořizoval, Škárka odpověděl, že se chtěl pojistit proti vydírání ze strany Víta Bárty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní jednání sleduje reportér Radiožurnálu Martin Drtina

Nahrávku zatím nepředal ani policii. Pouze jakýmsi technikům, kteří mají zajistit její vyčištění. Ta nejdůležitější pasáž, tedy předání peněz, je prý kvůli rušičkám v Bártově pracovně značně nekvalitní. Soudu Škárka nahrávku předá v neupravené verzi zítra.

Šéf poslanců nejmenší vládní strany na nový důkaz reagoval emotivně: „To, že si pan Škárka nahrává mě, považuji za nepochopitelné, že jestli mě z něčeho tak zásadního osočil, že o tak zásadní nahrávce před médii, ale i před Policií České republiky, před Vámi, celou dobu mlčí a potomci ji vytáhne s tím, že řekne, že podstatná část na nahrávce stejně není. Ale že je tam cosi před tím a cosi potom."

"Spontánně reagovat na míru účelovosti a záludnosti jednání lidí, které léta znám, je strašný,“ řekl zlomeným hlasem Bárta.

Soudce pak jednání na pět minut přerušil.

Bárta vždy tvrdil, že peníze pro Škárku, stejně jako pro bývalou šéfku poslaneckého klubu VV Kristýnu Kočí byly půjčkou.

Přijde John i Jankovský

Loňskou korupční aféru ve straně už ráno před soudem vysvětlovali poslanci Michal Babák a Radim Vysloužil a někdejší náměstek ministra vnitra Michal Moroz. Všichni popisovali napjaté jednání 5. dubna na ministerstvu dopravy.

Babák prohlásil, že Škárka měl dlouhodobé finanční problémy a že o něm bylo ve straně známo, že je zištný člověk. Dopoledne se u soudu pouštěly nahrávky pořízené Kristýnou Kočí, ze kterých vznikla divadelní hra Blonďatá bestie.

Odpoledne soud vyslechne předsedu strany Radka Johna a také ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského. Jednání v kauze údajného uplácení uvnitř Věcí veřejných by mělo před Obvodním soudem pro Prahu 5 pokračovat až do konce týdne.

Klaus: Absurdní reality show

Prezident Václav Klaus dnes označil soud s představiteli Věcí veřejných za absurdní reality show. Poškozuje podle něj společnost i politický systém.

„V každém případě je to ničivý prvek vůči politickému systému v České republice. Je to věc nesmírně riskantní a nás všechny v každém případě zásadně poškozuje,“ řekl prezident Klaus.

Milan Kopp, Igor Maňour, Martin Drtina, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme