Policie navrhla obžalovat exposlance Škárku. Napsal, že nedonošené děti jsou ‚nevyvinuté zrůdy‘

Policie navrhla obžalovat bývalého poslance za Věci veřejné Jaroslava Škárku za jeho loňský výrok o předčasně narozených dětech. Škárka na facebooku napsal, že to jsou „nevyvinuté zrůdy“ a stát by se jich měl zbavit. Za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod mu hrozí šest měsíců až tři roky vězení, uvedla Česká televize. Škárka se později za formu svého vyjádření omluvil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exposlanec Jaroslav Škárka na snímku z roku 2013 | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Profimedia

Policie se případem zabývala od listopadu, trestní oznámení na Škárku podala nezisková organizace Nedoklubko. Na její činnost Škárka ve svém příspěvku reagoval. „V případu bývalého poslance byl 10. května podán návrh na obžalobu,“ sdělila České televizi mluvčí policie Plzeňského kraje Eva Červenková. Návrh posoudí Okresní státní zastupitelství Plzeň-sever.

‚Předčasně narozené děti jsou nevyvinuté zrůdy.‘ Škárka kvůli výroku opustí vězeňskou službu

Číst článek

Škárka napsal, že předčasně narozené děti „budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží“. „Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje. Stejné je to i s mentály,“ uvedl.

Stát se podle něj „musí probrat a zbavit se zbytečných lidí“. „Lidé, kteří nejsou přínosem společnosti, ať už z důvodu mentální či společenské diskvalifikace (dementi, bezďáci, imigranti atd.), nesmí být společností protežováni. Zbavme se zbytečných,“ vyzval.

Kvůli svým výrokům musel ukončit pracovní poměr ve Vězeňské službě, kde pracoval jako vychovatel odsouzených. Ředitel Plzeňské věznice Petr Vlk Škárkovy výroky odsoudil a uvedl, že se jménem věznice omluvil organizaci Nedoklubko.

„Udělal jsem špatné vyjádření a musím za to nést odpovědnost,“ řekl dříve Škárka. V zaslaném prohlášení tehdy uvedl, že jeho text neměl být urážlivý a že chtěl expresivnější formou pouze vyburcovat společnost z apatie.

Apolinářská nedonošeňátka pomáhají matkám v náročné situaci. Jaké je porodit nedonošené dítě?

Číst článek

„Uznávám, že jsem některé formulace měl volit lépe, a za to se tedy omlouvám,“ napsal. „I já jsem se narodil jako nedonošené dítě v sedmém měsíci, a tak jsem rozhodně můj předchozí text nemínil nijak negativně a útočně,“ sdělil.

Jeho záměrem bylo poukázat na to, že plod, který se podaří zachránit ve třetím měsíci, zákonitě nemá potřebně vyvinuté všechny orgány, což může být do budoucna zdrojem zdravotních a mentálních komplikací, napsal.

Nedoklubko podporuje neonatologická centra a snaží se zvyšovat povědomí veřejnosti o problematice předčasného porodu.

„Výroky exposlance Jaroslava Škárky jsou pro nás naprosto neakceptovatelné, neboť svým obsahem zcela vybočují z hranic demokratické diskuse. V této věci hodláme po konzultaci s našimi právními zástupci podniknout další právní kroky,“ uvedla organizace na svém webu. Zároveň poděkovala za vlnu solidarity, kterou Škárkův příspěvek spustil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme