Škárka ukázal další dosud nezveřejněné dokumenty

Jaroslav Škárka si připravil překvapení i na čtvrtý den soudu o údajné korupci uvnitř Věcí veřejných. Škárka před ním čelí obvinění z údajného braní úplatku, jeho bývalý stranický kolega Vít Bárta je obviněn z korupce. Po tajné nahrávce předání peněz v Bártově bytě dnes u soudu Škárka odhalil dokumenty o neveřejném etickém kodexu strany Věci veřejné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředsedkyně vlády a VV Karolína Peake a Jaroslav Škárka u soudu | Zdroj: ČTK

Poslanec Jaroslav Škárka předal soudu nahrávku, kterou prý pořídil v bytě Víta Bárty při předání peněz. Záznam teď budou zkoumat odborníci, soudce se jím bude zabývat později. Nejdůležitější pasáž záznamu, tedy samotné předání peněz, je ale podle Jaroslava Škárky údajně nekvalitní, protože v Bártově pracovně, kde se měla transakce odehrát, byly rušičky.

„Já jsem vám přinesl flash, záznamové zařízení, na kterém je nahrána zmíněná nahrávka. Plus dokumenty týkající se výpovědi pana Vysloužila, jeho náborová dokumentace, plus některé další dokumenty.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Čtvrtý den soudu o údajné korupci přiblížila ve Světě o druhé reportérka Věra Masopustová

Škárka ale zatím soudu neodevzdal samotné nahrávací zařízení. Má ho prý doma v Plzni a záznam už je přemazaný. Dodá ho do pondělka. Podle obhájce Víta Bárty je ale nahrávka bez nahrávacího zařízení jako důkaz nepoužitelná.

Otisky na bankovkách

První dnes vypovídala bývalá přítelkyně Kristýny Kočí poslankyně Lenka Andrýsová. Popsala, jak jí Kristýna Kočí o údajném úplatku řekla. Bylo to prý u Kočí v bytě a tam jí šeptem oznámila, že dostala od Víta Bárty peníze. Proč by jí ale dával půlmilionový úplatek, podle Andrýsové vysvětlit nedokázala.

Klíčové bude posouzení původnosti Škárkovy nahrávky, míní advokát

Číst článek

Na dotaz, proč tedy peníze Bártovi nevrátí, když se bojí, že jí chtěl za stranickou loajalitu uplácet, prý Kočí odpověděla, že na bankovkách byly její otisky prstů a ona se bála, že by ji pak mohl naopak z uplácení obvinit Vít Bárta.

Před soud předstoupila další poslankyně Věcí veřejných Jana Suchá. Nic nového však neřekla.

Obálky s iniciálami

Vypovídal už i bratr Víta Bárty Matěj. Ten potvrdil, že si u něj v trezoru Vít Bárta uložil svoji hotovost a že mu peníze na jeho žádost už dříve dával do obálek s předem určenými iniciálami. Byly mezi nimi i monogramy Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky.

Předseda poslaneckého klubu Vít Bárta čelí obžalobě z rozdávání úplatků. Poslankyni Kristýně Kočí měl předat půl milionu korun. Ta obálku dala do úschovy notáři. Z přijetí úplatku je obžalovaný bývalý straník Věcí veřejných, poslanec Jaroslav Škárka. Od Bárty dostal 170 tisíc korun. Odmítá, že by si peníze chtěl nechat. S obžalobou nesouhlasí ani Bárta.

„Pamatuji si, že jsem se se svým bratrem potkal 28. 3. s tím, že mě bratr požádal v hodnotách dvakrát 150 000, jednou 170 000, jednou 500 000. Peníze jsem vzal ze svého sejfu, rozdělil do obálek a označil jsem je iniciálami dvakrát J.B., pak K.K. a J.Š.“

Soudce Jan Šott vyslechl i místopředsedkyni strany Věci veřejné a šéfku legislativní rady vlády Karolínu Peake. Ta vypovídala mimo jiné o dění na schůzce na ministerstvu dopravy, kde vedení strany řešilo obvinění Kristýny Kočí, že ji chtěl Vít Bárta uplatit.

„Já jsem, pokud vím, seděla v takové pohovce s Kateřinou Klasnovou, na které nejdřív s námi seděla Kristýna Kočí, potom vyskočila v afektu. A myslím, že právě kolegyně Kateřina Klasnová se jí ptala, jestli peníze, co dostala od Víta Bárty, otočí v úplatek? A ona říkala: Ano, mediálně to tak bude vypadat,“ uvedla Peake.

Nové dokumenty

Místopředsedkyně vlády a VV Karolina Peake (vlevo) a místopředsedkyně sněmovny a VV a manželka Víta Bárty Kateřina Klasnová na chodbě soudu | Foto: ČTK

Jaroslav Škárka pak odhalil před soudem další tajné dokumenty. Mají dokázat existenci koncepční rady a tajného etického kodexu strany VV. Podle toho se například měly o 10 procent předražovat veřejné zakázky, nebo definovat nepřátelé strany.

Karolína Peake před soudem popřela, že by takový dokument existoval, Na to jí i soudci v mobilním telefonu ukázal elektronickou poštu, kterou si členové koncepční rady měli ohledně dokumentu vyměňovat.

Před soudem vystoupil i ministr školství Josef Dobeš, který svědčil o tom, že se o půjčkách Jaroslavu Škárkovi obecně vědělo. Poslanec Stanislav Huml, který sněmovní klub VV před rokem opustil, zase líčil, jak Bárta ještě jako ministr dopravy, ovládal Johnovo ministerstvo vnitra.

Nečas: Soud o údajné korupci uvnitř VV poškozuje českou politiku

Číst článek

Milan Kopp, Tereza Bartůňková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme