sKarty končí. 30 tisíc hendikepovaných čeká znovu cesta na úřady práce

Úřady práce začínají rozesílat informační dopisy pro příjemce dávek, kteří mají sKartu. Kritizovaný projekt totiž definitivně končí. Od listopadu platí zákon, který ruší identifikační průkazky. Peníze od státu se nadále budou vyplácet na osobní účty nebo složenkou. Zhruba třicet tisíc hendikepovaných lidí se ale znovu musí vypravit na úřady práce, aby si vyměnili sKarty za průkazky ZTP nebo ZTP/P.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKarta

sKarta | Foto: mpsv.cz

Paní Renata se stará o těžce postiženého syna na vozíku. Před rokem musela několikrát obíhat úřady, aby vyřídila sKartu pro příjem dávek od státu.

„Měli jsme štěstí, že jsme byli druzí na řadě. Čekali jsme asi 20 minut. Za námi se ale hned v osm ráno nahromadilo přibližně dvacet lidí,“ popisovala zážitek z loňského roku mladá žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčela Petra Benešová

Na úřad práce se ale bude muset vypravit znovu. sKarty končí, a zatímco zdraví lidé, kteří na průkazku pobírali sociální dávky, ji na úřady vracet nemusejí, postižení, kteří ji měli místo průkazek ZTP nebo ZTP/P si ji musejí na úřadech opět vyměnit za průkazku pro hendikepované. A to nejpozději do konce dubna příštího roku. Od května 2014 už přestávají sKarty platit.

sKarta - vývoj událostí | Foto: Michal Jindra

„Budou k návštěvě vyzváni, což neznamená, že nemohou přijít sami. Ale vzhledem k tomu, co vše úřad práce očekává, nejen v souvislosti s rušením sKaret, ale i s koncem roku, všem doporučujeme, aby nechali výměnu průkazu až na dobu po Novém roce,“ vysvětluje generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude výměna sKaret probíhat, vysvětlovala v Ranním interview Radiožurnálu generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková

Výměna se týká zhruba třiceti tisíc postižených lidí. Pro mnohé těžce hendikepované je ale velmi obtížné cestovat po městě nebo dojíždět na úřady ze vzdálenějších obcí. Pracovníci úřadu jim proto vyjdou vstříc.

"Budeme zajišťovat tu službu tak, aby se dotyčný buď mohl dostavit k nám nebo abychom nějakým způsobem dopravili nový průkaz k němu," ujišťuje Marie Bílková s tím, že úředníci budou řešit tyto případy individuálně.

Výměna za nové průkazky ZTP a ZTP/P ale nebude platit jen pouze pro postižené lidi, kteří měli sKarty. Ještě je zhruba 29000 lidí, kteří používají provizorní kartu pro hendikepované s platností do konce letošního roku. Ministerstvo práce a sociálních věcí se teď musí s úřady dohodnout, jak se v těchto případech budou průkazky vyměňovat za nové.

Projekt za 82 milionů

Podle Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením, by ale úředníci měli zatím vyměnit jen sKarty:

„Prosazuji minimalistickou variantu, že se opravdu vymění pouze v tom případě, kdy byla vydána sKarta. Klidně můžeme mít po určitý čas i provizorní kartu, abychom předešli zmatkům.“

Úřady práce by tak podle předsedy měly jen oznámit dopravcům, které druhy průkazek pro hendikepované jsou platné, aby na ně postižení mohli uplatnit slevu.

Za celý projekt sKaret stát zaplatil zhruba 82 milionů korun a za zrušení průkazek vydá více než pět milionů korun. Identifikační průkazky má celkem téměř 280 tisíc lidí.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme