Skarty sníží státní náklady a zefektivní celý systém, hodnotí projekt odstupují ministr Drábek

Prezident Václav Klaus dnes přijal demisi ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), který se rozhodl rezignovat poté, co policie obvinila z podplácení jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku. Za jeden z nejvýraznějších počinů Drábkova působení v resortu označují média sKartu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) | Zdroj: ČTK

Sociální karty mají řadu kritiků - včetně ombudsmana, podle kterého nikdo nemůže nutit lidi, aby kartu používali. A už vůbec by stát neměl kontrolovat, co si lidé kupují. Což je přes kartu možné.

Projekt sKaret je podle ministra Drábka důležitou součástí celkového řešení – zaměření na potřeby klienta, snižování administrativních nákladů ze strany státu a zpružnění a zefektivnění celého systému.

„Výplata sKarty ušetří čtvrt miliardy ročně,“ říká Drábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sKartě mluvili v Ozvěnách dne stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová a dnes už bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) považuje projekt sKaret za obrovský a neuvěřitelný tunel veřejných statků a jejich přenos do rukou soukromé banky.

„Možná ušetří čtvrt miliardy ročně, ale mě by zajímalo, kolik na tom vydělá Česká spořitelna. A jestli je to uvedeno ve smlouvě. Je to byznys takového charakteru, že by za to možná měla Česká spořitelna státu platit,“ říká Marksová-Tominová.

Podle Drábka elektronizací výplaty dávek procházejí i státy v okolí České republiky:

„Řada států už takový systém zavedla a nikde se nepodařilo to, co u nás, aby stát za to neplatil ani korunu. Všude to přispělo ke snížení nákladů států, ale nikde to nebylo za tak výhodných podmínek, aby stát neplatil ani korunu. Představa, že ještě poskytovatel bude státu platit za to, že vypořádává rozdělování a zasílání nepojistných dávek, to je skutečně představa, která je mimo realitu, když mám být slušný.“

Problém s citlivými daty

Radiožurnál získal výpověď ženy, která se stará o svého zdravotně postiženého syna. 23letý Filip potřebuje její péči čtyřiadvacet hodin denně. Je upoutaný na vozíček, bere plný invalidní důchod a příspěvky na péči.

Rodina si teď podle nových pravidel musela pořídit na vyplácení příspěvků sKartu. Když přišla této ženě výzva, aby si jí šla na úřad vyzvednout, nestačila se divit.

„Nám to přišlo obyčejnou listovní zásilkou. Na jednom listě byla výzva a k tomu byl přiložen dokument ke kontrole, kde jsou veškeré osobní údaje, včetně čísla občanského průkazu, rodného čísla, bydliště, čísla účtů, jestli jsme svéprávní. Prostě komplet informace o nás. Takové informace by měly být zasílány doporučeně,“ říká Renata Hromasová.

Ta se proto teď obrátí na Úřad pro ochranu osobních údajů, jestli nebylo s jejími citlivými daty nakládáno špatně.

Podle Drábka je to záležitost Úřadu práce ČR: „Výzva karty jde skutečně obyčejnou zásilkou, ale má to být pouze výzva k vyzvednutí karty.“

Podle Marksové-Tominové dostala Česká spořitelna na stříbrném podnose nejenom milion klientů, zároveň dostala jejich velice osobní údaje.

„SKarta nemá sloužit jen jako karta k účtu na vybírání finančních prostředků, ale také má sloužit například místo průkazky pro zdravotně postižené. Česká spořitelna bude vydávat průkaz, který je trošku jako občanský průkaz, který má zároveň sloužit jako identifikace na úřadech práce. Tady se nám Česká spořitelna mění v nějakou velice zvláštní instituci. To riziko je mnohem větší, než si dokážeme představit.“

Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme