Škatulata v policii. Do Prahy se z krajů stahuje na 200 posil, město ale mnohdy neznají

Policejní prezidium přesouvá dvě stě policistů z regionů do Prahy a středních Čech, kde aktuálně schází policii přes sedm set lidí. Nedaří se tam totiž nabírat nové posily. Důvodem je mimo jiné i nekonkurenceschopný nástupní plat. Pražští policisté navíc upozorňují, že jejich moravští kolegové hlavní město neznají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, ilustrační foto

Policie, ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Většina ze sedmi set policistů chybí právě v hlavním městě. Policejní prezidium proto přišlo s plánem na tříměsíční výpomoc a do centra republiky začalo přesouvat policisty z regionů. Nejvíc jich dorazilo z Ostravy, dále třeba z Olomouce, Vysočiny nebo ze Zlína, jak informuje Mladá fronta Dnes.

„Cílem opatření je kompenzovat stav, v rámci kterého jsou nyní stovky nově přijatých policistů na základním výcviku, tedy mimo své útvary, a je nutné zajistit výkon služby i na územích, kde je nábor nových policistů složitější,“ vysvětlil deníku Jozef Bocán z policejního prezidia.

Posílí 'záložáci' policii a celníky? Pomáhali by na hranicích nebo při demonstracích, navrhuje Ondráček

Číst článek

Ve středních Čechách a hlavním městě se policisty nedaří nabírat také kvůli vysoké konkurenci na trhu práce. „Nejvíce problematické jsou s ohledem na nábor nových uchazečů regiony s vysokým průměrným platem, kde nástupní plat policisty není konkurenceschopný. Naopak v regionech s nižší průměrnou mzdou je konkurenceschopnost policie o poznání vyšší,“ doplnil Bocán.

Základní nástupní plat policisty je asi osmnáct tisíc korun, například i strážník si ale v Praze vydělá víc. Naopak třeba v Moravskoslezském kraji se nabírat nové policisty daří. Dokonce tak, že mají zhruba o čtyři desítky lidí víc, než se plánovalo. I proto posílají do Prahy nejvíce policistů na výpomoc.

Fotí si památky

Někteří pražští řadoví policisté však upozorňují, že policista z Moravy nemůže pražský rajon znát. „Mladí k policii nechtějí. Nebudou nasazovat krk kvůli dvaceti tisícům. Tak nahnali do metropole policajty z Moravy, kteří jsou zvyklí na daleko větší klid, méně trestné činnosti i přestupků,“ vypráví jeden z pražských policistů. Historky, které policisté o svých nových kolezích vyprávějí, jsou až úsměvné. Třeba o tom, jak se procházejí ulicemi a fotí se jak na turistickém výletě, nebo o tom, jak v Praze znají maximálně památky.

Výpomoci se nezamlouvají ani velitelům v regionech, které musí do centrální části Čech své policisty posílat. „Musíme upravovat služby, v některých dnech slouží méně lidí, jinak to prostě zajistit nelze,“ cituje deník jednoho z krajských ředitelů pod podmínkou anonymity.

Václav Rokyta, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme