Čeští skauti odletěli na celosvětové setkání do Jižní Koreje. Akci komplikuje zaplavené tábořiště

Na světové setkání skautů v Jižní Koreji, takzvané jamboree, odletěli poslední čeští skauti. Přes dvě stovky dětských účastníků a jejich dospělý doprovod sice už jsou v Koreji, zatím ale odkládají cestu na samotné tábořiště kvůli technickým potížím na místě. První srpen je pro skauty důležitý také proto, že jde o výroční prvního skautského tábora. Ten postavili britští skauti před 116 lety.

Od zpravodaje z místa Praha/Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část českých skautů před odletem na celovětsové setkání do Jižní Koreji přijal na Hradě prezident Petr Pavel

Část českých skautů před odletem na celovětsové setkání do Jižní Koreji přijal na Hradě prezident Petr Pavel | Zdroj: Profimedia

O světovém skautském jamboree se říká, že je to zážitek na celý život. Letošní setkání skautů z celého světa v Jižní Koreji ale možná slibuje ještě napínavější zážitky než obvykle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Jakuba Luckého

Technické potíže při přípravě rozsáhlého tábořiště pro desítky tisíc lidí a zaplavené louky po silných deštích vedly k tomu, že větší část české výpravy pozdrží svůj příjezd o jeden den a udělá neplánovanou zastávku v jednom z korejských kempů. Děti i rodiče se o tom dozvěděli jen ráno před odletem.

„Těším se moc, jsem trochu nervózní z dlouhého letu, nových lidí a seznamování, ale myslím si, že si to moc užijeme,“ popisuje své pocity před odletem jedna ze skautek.

Mladí skauti se na pražském Letišti Václava Havla loučí se svými rodiči. Krátce předtím se dozvěděli o komplikacích s ubytováním. Jednu noc tak oproti původnímu plánu budou spát mimo tábořiště. Problém způsobily silné deště a na tábořišti ještě není vše hotovo.

„Já si myslím, že skauti to zvládnou, věřím jim. Ale trochu se obávám, to je pravda. Aby vše proběhlo, jak má,“ říká jedna z maminek.

„Já se na to těším, bude to asi zážitek, když tam budou třeba zaplavené stany,“ říká její syn-skaut. „Skaut se postará,“ dodává zvesela maminka.

Důležité výročí

Prvního srpna nezačíná jen jamboree, jde také o den, kdy si skauti připomínají výročí prvního, tehdy ještě neoficiálního skautského tábora, který se konal před 116 lety v jižní Anglii.

Zakladatel skautingu Robert Baden-Powell si tehdy s dvacítkou kluků úspěšně ověřil, že děti z různých společenských vrstev spolu můžou kamarádit. Tehdy to byla revoluční myšlenka. Skautské hnutí založil o rok později.

„Pomáháme škole. Tam děti získávají vědomosti, aby uspěly u zkoušek. My je učíme formovat charakter, aby uspěly v životě,“ charakterizoval tehdy skautské hnutí jeho zakladatel Baden-Powell.

Jakub Lucký, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme