Skauti z celého světa míří na setkání do Japonska, mezi nimi i 300 z Česka

Tři stovky českých skautů a skautek se účastní světového setkání jamboree. Tentokrát ho hostí japonské město Jamaguči, které leží asi 60 kilometrů od Hirošimy. Na akci se skauti sjíždí jen jednou za čtyři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skauti odletěli na jamboree do Japonska z letiště Praha-Kbely | Foto: Štěpán Hašek

Na cestu se pečlivě chystala i patnáctiletá Alžběta Dudová z Prahy.

„Ešus, provázek – ten se vždycky hodí, jídlo, oblečení a hygiena. Spacák malý a tenký,“ popisuje obsah svého nevelkého batohu.

„Uvažovali jsme i o tom, jestli si nevezmeme jenom deku nebo prostěradlo, protože tam je opravdu teplo. Přes den bude skoro 40 a noci jsou tropické,“ dodává Alžběta.

Skautingu se studentka gymnázia věnuje už sedm let a jet na jamboree byl její sen.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cestě do Japonska na mezinárodní jamboree mluvila s patnáctiletou Alžbětou Dudovou redaktorka Eva Rajlichová

„Na začátku se vybírali lidé, kteří pojedou, a kteří ne. Já jsem se přihlásila později, kdy tam zbyla volná místa, protože zájem byl nakonec o něco menší,“ říká.

Celá rodina Dudových ráda cestuje. Ostatně zrovna na balkoně suší stan, ve kterém spali při cestě po rumunských horách.

Japonsko vnímají jako zemi zdvořilých lidí, člověka tu ale můžou zaskočit maličkosti. Třeba nevhodné obutí.

První světové skautské jamboree se uskutečnilo v roce 1920 ve Velké Británii. Od té doby se každé čtyři roky potkávají tisíce skautek a skautů, aby vždy na jiném místě zažili dva týdny plné aktivit a dobrodružství. Hlavním smyslem jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství.
Zdroj: jamboree.cz

„Když na veřejnosti má člověk třeba bačkory, považují to za urážku. Stalo se nám to jednou v hotelu, kdy jsme mimo pokoj chodili v hotelových přezůvkách a byli jsme velmi slušně požádáni, abychom se obuli, protože to pro ně není společensky vhodné,“ říká Alžbětina maminka Alena.

Mezi Čechy tolik oblíbené ponožky v sandálech by podle ní u Japonců úspěch určitě neměly.

Na jamboree tentokrát přijede více než 32 tisíc skautek skautů ze 161 zemí celého světa. V Japonsku se nejen vzájemně spřátelí, ale představí si i něco ze své kultury – česká výprava seznámí ostatní například s postavou Večerníčka.

 

Na jamboree se sjíždí první tisíce dětských účastníků. Další desetitisíce dorazí zítra. Na obrovské ploše začínají vyrů...

Posted by 23rd World Scout Jamboree - Czech contingent on 27. červenec 2015

Eva Rajlichová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme