Našli ho. Skauti už vědí, kdo je chlapec ze slavné fotografie, na které se loučí s Palachem

„Hledá se skaut z fotky z pohřbu Jana Palacha,“ napsala na facebook v neděli 13. ledna organizace Junák – český skaut. O tři dny později mladého účastníka pohřbu, který se 25. ledna 1969 loučí s Janem Palachem skautským pozdravem, našli. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí skautů Barbora Trojak.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chlapec, který zdává čest skautským pozdravem na pohřbu Jana Palacha  25. 1. 1969

Chlapec, který zdává čest skautským pozdravem na pohřbu Jana Palacha 25. 1. 1969 | Foto: Miloň Novotný | Zdroj: Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

„Na sociálních sítích jsme začali hledat v neděli. A postupně se nám začali lidé ozývat,“ popsala pro iROZHLAS.cz mluvčí skautu Barbora Trojak, jak chlapce hledali.

Já jako správný skaut musel pozdravit, říká Vladimír, chlapec na slavné fotce z Palachova pohřbu

Číst článek

„Na základě toho mi volali dva někdejší spolužáci pana Vladimíra. Poté jsme se s ním domluvili na osobním setkání,“ dodala s tím, že chystají s panem Vladimírem zveřejnit rozhovor, proto Trojak zatím nechtěla sdělit další podrobnosti.

S konkrétní informací se skautům podle ní ozvalo do deseti lidí.

„Lidí, kteří ale naši výzvu sdíleli, byly tisíce,“ doplnila. „Děkujeme všem za pomoc s pátráním,“ dodal Junák – český skaut na twitteru.

Populární snímek

Fotka je mezi skauty velmi populární. Snímek také zdobí přebal knihy Jan Palach 69. Tu vydaly v roce 2009 Filozofická fakulta UK v Praze, Togga a Ústav pro studium totalitních režimů.

„Fotografie je mezi skauty poměrně známá a obecně jde o slavnou fotografii. Chtěli jsme zjistit, kdo to byl. Proč na tom místě byl, proč zdravil skautským pozdravem a zajímalo nás tajemství za tou fotkou. Zároveň jsme chtěli zprostředkovat prostřednictvím jeho příběhu dnešním skautům to, co se tenkrát stalo. Jaký význam měl Palachův čin a jak to rezonovalo v lidech,“ přiblížila Trojak.

Fotograf Miloň Novotný

Mladého skauta na snímku zvěčnil fotograf Miloň Novotný. Ten patří k průkopníkům české humanisticky orientované fotografie 20. století. Náleží ke generaci ovlivněné legendární výstavou Edwarda Steichena The Family of Man (Lidská rodina). Podobně jako Henri Cartier-Bresson fotografoval výhradně černobíle a byl představitelem takzvaného rozhodujícího okamžiku.

Přestože se jeho fotografie z okupace Československa v roce 1968 či právě z pohřbu Jana Palacha staly slavnými, těžiště jeho tvorby rozhodně netvoří reportáž. Byl fotografem všedního dne a ve zdánlivě banálních výjevech viděl hluboké lidské obsahy. V 70. a 80. letech nemohl stejně jako řada dalších umělců doma publikovat, nicméně fotografovat nepřestal.

‚Zde žil a odtud za svobodu českého národa na smrt odešel.‘ Po stopách Jana Palacha ve Všetatech

Číst článek

Po pádu železné opory měl sice možnost svobodně své dílo představit, ale bohužel záhy nečekaně zemřel v srpnu 1992.

Poslední rozloučení s Palachem

Dvacetiletý student se na pražském Václavském náměstí polil hořlavinou před půlstoletím. Následně se zapálil. Sám to později v nemocnici zdůvodnil tím, že protestoval proti nesvobodě slova a tisku.

V dopise, který zanechal, naléhal, aby Československo například zrušilo cenzuru a zavedlo zákaz rozšiřování okupačního tisku.

Posledního rozloučení s všetatským studentem, které se odehrálo 25. ledna 1969, se zúčastnilo na 200 tisíc lidí.

Pietní akt začal krátce po půl jedné na nádvoří Karolina. U katafalku s Palachovými ostatky se shromáždili nejbližší rodinní příslušníci, představitelé studentů, vedoucí činitelé Univerzity Karlovy a zástupci politického života.

Smuteční průvod poté prošel Ovocným trhem a Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí, krátce se zastavil před pomníkem Jana Husa a dále k filozofické fakultě. Poté byla rakev převezena na Olšanské hřbitovy.

ako, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme