Skladování semtexu v kravíně? Neprokázal se úmysl, odmítl soud obžalobu na zbrojaře Rudolfa

Stačilo 22 dnů, aby se soud vypořádal s obžalobou na zbrojaře Martina Rudolfa pro nedovolené ozbrojování. Státní zástupkyně ho vinila z toho, že v zemědělských skladech ve Slatině na Orlickoústecku přechovával mimo jiné výbušniny bez povolení. Podle soudu se ale neprokázal jeho úmysl. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, státní zástupkyně proti němu podala stížnost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbrojař Martin Rudolf. | Foto: Reprofoto ČT

Státní zástupkyně obžalovala zbrojaře Rudolfa na konci března. Jak informoval server iROZHLAS.cz, vinila ho ze zločinu nedovoleného ozbrojování. V polovině března už soud v neveřejném zasedání obžalobu předběžně projednal.

"Obviněnému nelze prokázat úmysl, ať již přímý či nepřímý, a jeho jednání může být považováno pouze za jednání nedbalostní," stojí v usnesení, které má server iROZHLAS.cz k dispozici. Tento výsledek zároveň soud zapsal do justiční databáze.

Pro připomenutí: obžaloba konkrétně zbrojaře Rudolfa vinila z toho, že jako jednatel společnosti Zelený sport ve Slatině na Orlickoústecku skladoval bez příslušného povolení výbušniny, mimo jiné Semtex nebo Perunit. To vše v areálu bývalého zemědělského družstva, které dříve sloužilo jako kravín (více čtěte ZDE).

Chyběl úmysl

Zločin nedovoleného ozbrojování je podle předsedy senátu Jiřího Radoše zločinem úmyslným. Jenže právě to policie zbrojaři Rudolfovi podle jeho názoru neprokázala. Případ proto soud postoupil k řešení báňskému úřadu v Hradci Králové. Ten by měl rozhodnout, zda se Rudolf dopustil přestupku či jiného správního deliktu.

Semtex skladoval v kravíně. Státní zástupkyně obžalovala zbrojaře Rudolfa z nedovoleného ozbrojování

Číst článek

Zároveň ale soud nepochyboval o tom, že v uvedené době Rudolf výbušniny ve Slatinách opravdu přechovával. "Ač k tomu neměl povolení vydané příslušným orgánem státní báňské správy," stojí v pětistránkovém usnesení. "Sama skutečnost, že obviněný přechovával materiál a neopatřil si povolení, vůbec nevypovídá o tom, zda tak učinil úmyslně," stojí ale dále v dokumentu.

V usnesení soud připomněl, že Rudolf povolení obchodovat s různými druhy munice, zbraní a střeliva měl. Vše tak činil legální cestou až do změny legislativy v roce 2014.

"Náložky trhavin nebylo možno již podřadit pod pojem munice a v podstatě administrativním zásahem se z tohoto materiálu staly výbušniny (ty podléhají jinému zákonu; pozn. red.). Společnost Zelený sport, respektive obviněný jako jednatel však byl nadále oprávněn nakládat s různými druhy munice, zbraní a střeliva, přičemž je nutno znovu konstatovat, že žalované množství výbušnin je pouhým zlomkem celkového rozsahu legálně provozované činnosti," uvedl předseda senátu Radoš.

Zbrojař Rudolf se totiž hájil tím, že skladování podle novely zákona opomněl z nedbalosti. Po změně zákona ho prý zaměstnala elektronická evidence více než deseti milionů kusů materiálu, které ve Slatinách skladoval. Na změnu ohledně části skladovaného materiálu a potřebného povolení proto prý zapomněl.

Obviněný zbrojař Rudolf skladoval semtex v kravíně. Případ žene k Nejvyššímu správnímu soudu

Číst článek

Rozhodnutí soudu nicméně přivítal. „Tento právní názor, že věc patří pod báňský úřad, byl už na samém začátku. Tedy že to je – nechci říct pouze, abych to nezlehčoval – správní delikt, který vznikl omylem," uvedl pro server iROZHLAS.cz zbrojař Rudolf.

Ač podle soudu bylo Rudolfovou povinností se s novelou zákona seznámit a dodržovat ji, i předseda senátu Radoš uvedl, že způsob novely byl nepřehledný. Na to před časem upozornil i zbrojařův obhájce Jiří Teryngel. Podle jeho slov nakoupil Rudolf vojenský materiál, mezi ním i nálože výbušnin.

"Tyto nálože výbušnin považoval za munici, policie je považuje za výbušniny, pro jejichž uložení a obchodování neměl povolení báňského úřadu. Já tvrdím, že ho nepotřeboval," sdělil tehdy (více čtěte ZDE).

Usnesení je zatím nepravomocné, státní zástupkyně proti němu podala stížnost. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila Alena Provazníková, státní zástupkyně z Okresního státního zastupitelství v Ústí nad Orlicí. Rudolfovi v případě odsouzení hrozí trest dva až osm let vězení.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme