Skláři hlasitě demonstrovali při zasedání vlády

Pískot, křik a skandování slov jako hanba nebo fuj se dnes nesly prostranstvím před Úřadem vlády na pražském Klárově. Skláři a pracovníci porcelánek Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus tam vyjadřovali nespokojenost s přístupem koaliční vlády k pomoci zaměstnancům krachujících skláren a porcelánek. Skláři upozorňují na údajně pomalý postup státu při řešení dopadů insolvenčního zákona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace zaměstnanců ve sklářském průmyslu a porcelánkách v Praze

Demonstrace zaměstnanců ve sklářském průmyslu a porcelánkách v Praze | Zdroj: ČTK

Podle šéfa sklářských odborů Vladimíra Kubince pomáhá vláda jen minimálně lidem v tíživé životní situaci: "Jsou tady stovky zaměstnanců, kteří jsou šest měsíců bez jakéhokoliv příjmu. Neberou mzdy, podpory v nezaměstnanosti, státní sociální dávky. Jenom minimum z nich bere dávky v hmotné nouzi. To je naprosto kritická, šílená situace, kterou stát neřeší."

Viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Somr s odbory nesouhlasí: "Říkat, že stát tady má majetek a nestará se o něj, je účelové. Sát přišel jako slepý k houslím k něčemu, co visí v "kajmanských" fondech a obtížně s tím jde něco dělat. Navíc v současné krizi si nedovedu přestavit, že by vláda rozhodla, že několika firmám nebo jednomu dílčímu odvětví adresně pomůže a na ostatní se vykašle."

Premiér Mirek Topolánek po schůzi vlády k demonstraci poznamenal, že připravované změny v zákoně na ochranu zaměstnanců před insolvencí zaměstnavatele umožní vyplatit zpětně mzdy i sklářům. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas pak odhadl mzdové náhrady na 90 až 100 milionů korun.

Ministr financí Miroslav Kalousek upozornil na to, že možná řešení sklárnám nabízel už od září: "Budou-li ležet na stole dohody vlastníků a věřitelů a bude zřejmé, že je možné profinancovat provoz, abychom neprodukovali ztrátu, tak můžeme pomoci. To platí od září a od září ministerstvo financí takovou dohodu nedostalo. Co se týká prosby o mimořádnou dávku, můžeme vyplácet jen takové dávky, které nám zákon vyplácet ukládá. Dávky, o které jsme byli žádáni, prostě podle zákona vyplácet nemůžeme."

Ještě v polovině loňského roku byly skupina Bohemia Crystalex Trading a majetkově spjatá Porcela Plus největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Většina firem je ale už v konkurzu a insolvenční správci pro ně hledají nové vlastníky.

O situaci v českém sklářství jsme diskutovali v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu si poslechněte v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Pece ve sklárnách v Rapotíně definitivně vyhasly
Špidla: Peníze na pomoc sklářům by mohly přijít i z Evropské unie
Městský soud v Praze vyhlásil konkurz na poděbradskou sklárnu

Nikola Bojčev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme