Skláři ve Světlé a Poděbradech nemají výplaty za září

Skláři ve firmách Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a ve Sklárnách Bohemia v Poděbradech jsou zatím bez zářijových výplat. Ve Světlé mají termín právě dnes, v Poděbradech by měli mzdy dostat až 14. října. Sklárny patří skupině Bohemia Crystalex Trading, která je kvůli údajnému předlužení poslala do insolvence. Určité šance na vyplacení asi 1800 lidí ještě existují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklo Bohemia, a. s. | Zdroj: ČTK

V Poděbradech je situace jednodušší, tam je insolventní správce, který chce dokončit nasmlouvané zakázky a skláře vyplatit. Nemá to ale dosud jisté.

Sklárna Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou - zatím bez insolventního správce - má podle tamních odborářů na zakázkách asi 200 miliónů korun. Jejich dokončení je ale podmíněné souhlasem věřitelských bank. Odboráři chtějí postup opačný, nejprve tedy bankovní záruky, a potom skláři přijdou a práci dodělají. Tak by se podle jejich propočtů daly získat peníze na mzdy.

V každém případě včera avizovaná demonstrace nespokojených sklářů bude, a to 23. října před úřadem české vlády na pražském Klárově. A to přes slib, že kraje, které postihne rušení skláren, podpoří stát.

Skupina firem kolem Bohemia Crystalex Trading je od 22. září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Ve Sklárnách Kavalier v Zásadě a v Crystalexu Nový Bor se dál pracuje a tamní zaměstnanci své mzdy dostali. Naopak sklárny ve Světlé a Poděbradech jsou spíš pobočnými provozy, a tak se tam práce minulý týden zastavila.

Milan Kopecký, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme