Skláři ze Světlé nad Sázavou a Poděbrad nedostanou mzdu za září

Asi 1800 lidí ze skláren ve Světlé nad Sázavou a v Poděbradech nedostane za září výplatu. Obě továrny patřící skupině Bohemia Crystalex Trading stojí a jsou pro předlužení v insolvenci. Věřitelské banky neuvolnily krachujícím provozům peníze na mzdy a mnozí zaměstnanci jsou tak v tíživé situaci. Jistá naděje alespoň na část mezd existuje, odboráři ale chtějí další záruky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

linka ve sklárnách Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou - archi. foto | Zdroj: ČTK

Skupina Bohemia Crystalex Trading nyní navrhuje, aby oba podniky dokončily zakázky v řádu stovek milionů korun. Potom by znovu zasednly s bankami a jednaly o vyplacení mezd. Skláři pod vedením odborářů ale chtějí záruky, že peníze skutečně dostanou. Radiožurnálu to řekl šéf odborů ve Světlé nad Sázavou Stanislav Vaněk:

"Protože už jsme měli mnoho slibů. My bychom potřebovali jasný signál od věřitelů, to znamená od bank, že když doděláme zakázky, že ty mzdy skutečně vyplaceny budou. Anebo ať dají nějakou alternativu typu, že my doděláme zakázky a oni potom v hotovosti ty mzdy zaplatí oproti výdeji zakázek."

V Poděbradech je situace jednodušší, tamní sklárnu totiž spravuje jmenovaný insolvenční správce. Ve Světlé zatím správce není.

Po řadě zpráv o krizi českého sklářství ale přichází také jedna dobrá: Firma Moser otevírá brusičskou dílnu v Chlumu u Třeboně. Obnovuje pět let uzavřený areál a má zájem také o kvalifikované skláře ze Světlé nad Sázavou.

Co umožnilo otevřít novou dílnu právě v Chlumu, vysvětlil Radiožurnálu náměstek ředitele Moseru Stanislav Hadrava: "Šikovnost místních lidí, protože brusičská práce vyžaduje určitou kvalifikaci. A v zemích českých, zejména v oblasti Karlovarska, je zrovna této kvalifikace nedostatek. Proto jsme vstoupili do třeboňského regionu, kde je tato kvalifikace k dispozici."

Milan Kopecký, Katka Brezovská, Jakub Šídlo, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme