Sklárny ve Světlé a Poděbradech oznámily hromadné propouštění

Vedení firem Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Skláren Bohemia v Poděbradech dnes informovala o hromadného propuštění v obou sklářských provozech. Podle zákona se nesmí oznámit propouštění bez přesného množství lidí, kteří přijdou o práci. Management proto ohlásil propuštění všech 1108 pracovníků ve Světlé a 447 v Poděbradech. Jestli se ale tolika zaměstnanců bude ve skutečnosti týkat, ještě není stoprocentně jasné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

broušené  sklo

broušené sklo | Foto: Sklárny Bohemia Poděbrady

Sklárna ve Světlé nad Sázavou má konečně insolvenčního správce. Firma Sklo Bohemia vlastněná skupinou Bohemia Crystalex Trading totiž teprve dnes splnila podmínky úpadku a Městský soud v Praze mohl jmenovat správkyní daňovou poradkyni Helenu Horovou. Ta se své funkce ujme na začátku příštího týdne. Sklárna ve Světlé zřejmě půjde do konkurzu.

Jmenování správce ve Světlé je dobrá zpráva - skláři se možná dočkají své mzdy a stále trvá naděje, že se podaří obnovit práci alespoň v části areálu ve Světlé. Záleží na krocích správce a možnostech, které mu dají věřitelské banky.

Skláři mají podle kolektivní smlouvy právo na až šest platů odstupného. Záleží ale na penězích, které se podaří získat. Ve Světlé je tak insolvenční správce poslední nadějí.

Situace v Poděbradech se podobně kritická, tam také zatím nedostali mzdy za září. Přestože by se mělo hromadně propouštět, předák tamní odborové organizace Jaromír Žatečka ještě doufá: "Jsme přesvědčení, že výroba v Poděbradech by pokračovat mohla. Proto lidi držíme, pak bude stejně nejvýhodnější odejít na úřad práce, pokud se huť nerozjede. A potom eventuelně je nabrat zpátky."

V každém případě se před úřadem české vlády na pražském Klárově sejde 23. října demonstrace nespokojených sklářů. A to přes slib, že kraje, které postihne rušení skláren, stát podpoří.

Skupina firem kolem Bohemia Crystalex Trading je od 22. září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. BCT patří k desítce největších sklářských firem na světě. Zahrnuje dceřiné firmy Sklárny Kavalier Sázava, Crystalex Nový Bor, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou, Sklárny Bohemia Poděbrady a Karlovarský porcelán.

Posledně jemnovaná firma je také ode dneška podle rozhodnutí Městského soudu v Praze v úpadku. Insolvenčním správcem je pražská společnost Pro - Konkurs.

BCT zaměstnává přes 5 tisíc lidí a loni uskutečnila zakázky za 5 a půl miliardy korun. Český stát je majitelem zhruba 49 procent akcií. Je tu ještě majetkově spřízněná společnost Porcela Plus, ta má 2 tisíce zaměstnanců. V ní má český stát 65 procent akcií, zbytek ovládají podnikatelé Radovan Květ a Jan Souček.

Měl by stát pomoci tradičním českým sklárnám a porcelánkám? Hlasujte v naší anketě!

Milan Kopecký, Pavel Pavlas, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme